Akita inu

      Brak komentarzy do Akita inu

Akita inu to rasa psów, która powstała w Japonii. Pierwotnie psy rasy Akita miały brać udział w walkach, ale sprawdzały się również podczas polowań. Dzisiaj Akita inu to pies, który potrafi stać się znakomitym towarzyszem człowieka. Psy pełnią również rolę stróża. Konieczne jest poświęcenie im uwagi oraz czasu, aby móc cieszyć się ich towarzystwem i wychować je w odpowiedni sposób. Tresura wymaga silnego charakteru właściciela i konsekwencji w działaniu. Pies ocenia, czy właściciel zasłużył sobie na jego wierność. Nie wolno traktować go źle. Tresura musi być konsekwentna, ale łagodna. Akita inu to psy uparte, więc szkolenie może okazać się trudne dla mało cierpliwego właściciela.

Akita - źródło obrazka Wikipedia.org

Akita – źródło obrazka Wikipedia.org

Akita inu to nie tylko towarzysz dla tych, którzy uwielbiają psie towarzystwo. Charakter tego psa pozwala nam czuć się bezpiecznie, ponieważ Akita znakomicie sprawdza się w roli stróża posesji. Jeśli powierzymy psu pilnowanie domu, z pewnością zareaguje odpowiednio w momencie pojawienia się intruza na naszym terenie. Ponadto Akita potrafi stanąć w obronie właściciela. Wykazuje również chęć dominowania nad innymi psami. Objawia się to szczególnie w stosunku do psów tej samej płci. Akita to bardzo ciekawa rasa, której obecność docenia wielu hodowców i właścicieli.

Akita inu to psy o mocnej budowie. Atletyczne ciało psa sprawia, że w rodzinnej Japonii sprawdza się on jako stróż. Charakter i siłę psów tej rasy wykorzystuje się również czyniąc je psami policyjnymi. Tresura może przebiegać łatwo i dać satysfakcjonujące rezultaty, jeśli właściciel wykazuje się cierpliwością i konsekwencją. Lubi aportować i robi to znakomicie. Właściciele psów tej rasy wiedzą, że Akita radzi sobie z aportowaniem nawet w głębokim śniegu. Akita ma doskonale umięśnione ciało, grube łapy i gęstą sierść. Umaszczenie psów może być białe, czerwone, posiadać pręgi lub czarne końcówki na czerwonej sierści. Charakterystyczne są tutaj znaczenia w kolorze białym. Z oczywistego powodu nie posiada ich pies o takim kolorze sierści. Znaczenia znajdują się między innymi na szyi, policzkach, czy na wewnętrznej stronie kończyn. Inne ubarwienie Akity to odejście od ustalonego i przyjętego wzorca.

Akita może wykazywać skłonność do pojawiania się chorób oczu czy skóry. Warto zadbać o właściwą pielęgnację oraz systematyczne wizyty u weterynarza. Dzięki temu będziemy kontrolować stan zdrowia psa i będziemy mogli cieszyć się jego dobrą kondycją. Ogromne znaczenie ma też dieta. Pies jest zwierzęciem mięsożernym, więc karmienie go ziemniakami czy kaszą to kiepski pomysł. Jeśli kupujemy rasowego psa, postawmy na jego właściwe żywienie. Najlepszym wyborem są karmy tworzone przez firmy cieszące się uznaniem na rynku. Nie kupujmy karm z supermarketu, ponieważ zawartość mięsa jest w nich znikoma, a to wpływa niekorzystnie na rozwój i kondycję naszego psiaka. Dobrym wyborem są te produkty, które mają wysoką procentową zawartość mięsa w składzie. Jeśli nie możemy znaleźć ich w sklepie zoologicznym, możemy skorzystać z karm sprzedawanych przez większość gabinetów weterynaryjnych.

Akita inu została uznana za skarb narodowy Japonii w latach trzydziestych ubiegłego wieku. Pierwotnie psy tej rasy miały nawet brać udział w polowaniach na niedźwiedzie. Niektórzy eksperci uważają, że japońska historia Akity sięga nawet kilka tysięcy lat wstecz. Obecnie nie jest to pies biorący udział w zakazanych walkach, ani nie wykorzystywany podczas polowań na dzikie zwierzęta. W wielu krajach Akita inu to rasa, która jest przyjacielem i towarzyszem człowieka. Jest to rodzinny pies, który okazuje lojalność swojemu właścicielowi.

Przeczytaj również na naszym forum o akita inu hodowla

Akita inu ma rozwinięty zmysł obserwacji. Jeśli się zgubi, pies odnajdzie miejsce, z którego ruszył. Nie da się przy tym złapać komuś niepowołanemu, ponieważ jest to rasa nieufna wobec obcych. Jeśli zastanawiamy się, jaki pies byłby dla nas dobrym towarzyszem, warto rozważyć zakup inteligentnej i pięknej Akity. Pies nie tylko będzie wierny, ale też obroni swojego właściciela w każdej sytuacji, która będzie tego wymagała.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *