Bernardyn

      Brak komentarzy do Bernardyn

Bernardyny kojarzą nam się przede wszystkim z sympatycznymi bohaterami wielu filmów kinowych, jak również z psami o gołębim sercu. Kolejnym skojarzeniem jest rola ratownika górskiego tego psa – i to bardzo właściwe skojarzenie. Bernardyny, zaliczane do ras psów molosów, dodatkowo uważane są za psy górskie. rasa ta znana jest co najmniej od XVII wieku i wyhodowana została przez mnichów zamieszkujących szwajcarskie klasztory. Początkowo był to pies typowo górki – wykorzystywany przy pilnowaniu stad owiec czy krów, ale również pies pociągowy, wspomagający codzienną pracę człowieka . Psy te należą do największych oraz najcięższych ras psów – ich waga dochodzić może nawet do 100 kilogramów. Niech jednak nikogo nie zwiedzie wielkość – te psy mają naprawdę gołębie serce, pomimo, że współczesne wykorzystywane są również jako psy stróżujące. Nie jest dokładnie znana historia pochodzenia tych psów – jedna z wielu teorii mówi, że psy te przywędrowały wraz z Rzymianami zza Alp – w wyniku krzyżówek z lokalnymi rasami psów stały się one znacznie lżejsze od mastifów, posiadając również znacznie bardziej ugodowy charakter. Sama nazwa wzięła się od zakonu św. Bernarda na Wielkiej Przełęczy. Psy te wykorzystywane były jako towarzysze górskich przepraw, a najbardziej charakterystycznym ich atrybutem były niewielkie baryłeczki z alkoholem, przytwierdzone do ich szyi. Wspomagały one również wyszukiwanie zaginionych mnichów czy wędrowników, którzy pobłądzili w górach w czasie mgły czy śnieżycy. Bernardyny stanowią jeden z ciekawszych tematów – dawniej można było podziwiać je na obrazach, ikonografikach. Wszędzie są one przedstawiane jako przyjaciele ludzi oraz ich największe wsparcie, szczególnie jeśli chodzi o pomoc.

Bernardyn - źródło obrazka Wikipedia.org

Bernardyn – źródło obrazka Wikipedia.org

Charakterystyka bernardynów
Bernardyny są psami o potężnym kośćcu – są to psy bardzo muskularne, o potężnej, zwartej budowie. bernardyny znane są przede wszystkim jako psy lojalne, przyjacielskie oraz łagodne, odznaczające się bardzo wysoką inteligencją. Co ciekawe również – są one skore do zabaw przez całe swoje życie. Bernardyny bardzo przywiązują się do swoich właścicieli. Pomimo ich łagodnej natury, w przypadku zagrożenia swojego zdrowia lub życia właściciela, mogą okazać się bardzo agresywne. Psy te, ze względu an wrodzoną nieufność wobec osób obcych, doskonale sprawdzają się jako psy stróżujące. Ich największe zasługi znane są jednak przede wszystkim z zakresu ratownictwa górskiego – współcześnie te psy wykorzystywane są jako jedne z najbardziej odpornych na zimno oraz najbardziej wytrzymałych podczas długotrwałych poszukiwań.

Jak pielęgnować i karmić bernardyna?
te olbrzymie psy wymagają wiele uwagi swoich właścicieli. Przede wszystkim ważne jest odpowiednie żywienie- pies powinien otrzymywać sporą porcję białka każdego dnia – w ustaleniu jej wielkości wspomoże nas weterynarz. Również on podpowie, jakie jedzenie okaże się najbardziej wskazane dla tego psa. Bernardyny, tak samo jak inne psy, narażone są na liczne kontuzje raz deformacje. Ze względu na dużą masę ciała psy te mogą mieć w latach późniejszych problemy z poruszaniem się, stawami, miednicą i innymi. Warto kontrolnie co jakiś czas odwiedzać weterynarza i sprawdzać zarówno stań kośćca psa, jak i jego zęby, łapy. Wszelkie niepokojące objawy powinny być konsultowane z lekarzem. Weterynarz może również zalecić podawanie psu odpowiednich witamin i odżywek, które dodatkowo wspomogą jego codzienną dietę. Istotne jest, aby piec posiadał również miskę ze świeżą, zimną wodą oraz miseczkę suchego pokarmu, który wspomagać będzie walkę z kamieniem nazębnym. Sucha karma wspomaga również budowanie odpowiedniej szaty psa – zawarte w niej mikroelementy oraz inne składniki sprawiają, że skóra oraz sierść psa jest zdrowa. Warto również – szczególnie w przypadku bernardynów długowłosych – zadbać o szczotkowanie sierści, szczególnie w okresach letnich, kiedy pies linieje. W sklepach zoologicznych warto również zakupić odpowiedni szampon, który pomoże w odpowiedniej pielęgnacji i utrzymaniu sierści w czystości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *