Berneński pies pasterski

      Brak komentarzy do Berneński pies pasterski

Berneński pies pasterski zaliczany jest do szwajcarskich psów pasterskich. To jednak nie wszystko – kwalifikacje amerykańskie przypisują go do grupy psów pracujących. Pewnym jest, że duże rozmiary psa oraz jego niespożyta siła sprawiają, że doskonale sprawdza się on w roli opiekuna stada, jak również psa przewodnika, psa ratownika czy psa stróżującego. Przypuszcza się, że pojawienie się tych psów na kontynencie europejskim spowodowane było przyprowadzenie ich przez legiony rzymskie. Znalezione czaszki tych psów, pochodzące znacznie sprzed narodzin Chrystusa świadczą o tym, że rasa ta od wieków jest obecna w życiu europejczyków. Współcześnie psy te odkryto na przełomie XIX i XX wieku w okolicach Szwajcarii i Alp Szwajcarskich. Berneńczyki były wykorzystywane jako zaganiacze dla stada krów czy owiec, ale również zwierzęta zdolne ciągnąć wózki z nabiałem czy owocami, należącymi do ulicznych sprzedawców. Berneńczyki znane są również ze swojej działalności w pogotowiach górskich – są one, obok bernardynów, najchętniej wykorzystywanymi psami podczas akcji ratowniczych po zejściu lawin czy też przy poszukiwaniu osób zaginionych. Psy te odznaczają się wysoka odpornością na niskie temperatury, chęcią pracy i nauki, jak również umiejętnością radzenia sobie w trudnych warunkach.

Berneński pies pasterski - źródło obrazka Wikipedia.org

Berneński pies pasterski – źródło obrazka Wikipedia.org

Cechy charakterystyczne berneńskiego psa pasterskiego
najbardziej charakterystyczne dla tego psa to jego wygląd – pomimo olbrzymiej udowy nie jest on krępy ani ociężały – doskonale wygląda w ruchu, jest zgrabny i zwinny. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na jego umaszczenie oraz sierść – lśniącą, półdługą. Psy te posiadają najczęściej głównie czarne umaszczenie, które zmieszane jest z bielą lub brązem. Charakterystycznym dla psa jest również strzałka na jego pysku. Wiele można pisnąć o charakterze tego psa – jest on łagodny, spokojny, ciężko wyprowadzić go z równowagi. Psy te wspaniale opiekują się dziećmi oraz osobami starszymi, szczególnie z bliskiej rodziny. Berneńczyki są lojalne i oddane, ale potrafią być agresywne, kiedy w grę wchodzi bezpieczeństwo ich własne czy członków rodziny. Berneńczyki często są wykorzystywane również jako psy stróżujące – są one nieufne w stosunku do osób obcych, co stanowi skuteczną ochronę przed złodziejami. Psy te doskonale sprawdzają się w roli psa przewodnika dla osóļ niewidocznych lub słabo widzących. Są one specjalne selekcjonowane wśród szczeniąt posiadających określone cechy charakteru.

Karmienie oraz pielęgnacja berneńskiego psa pasterskiego
Psy te, tak samo jak bernardyny czy mastify, wymagają przede wszystkim odpowiedniej dęty, kto®a zapewni im wystarczając ilość białka w codziennej diecie. Dieta taka może zostać skomponowana przez weterynarza podczas wizyt kontrolnych. Poza tradycyjnymi karmami w puszkach, dostępnymi zarówno w hipermarketach czy sklepach zoologicznych, warto podawać psu również surowe mięso, które jest najlepszym dostawcą białka, żelaza oraz wielu składników odżywczych. Psy berneńskie powinny również spożywać potrawy twarde, które wspomogą oczyszczanie zębów z kamienia nazębnego. Wielokrotnie ten problem stawi kluczowy błąd w przypadku karmienia każdego psa – nieodpowiednia ilość twardego jedzenia sprawia, że w obrębie jamy ustnej psa pojawia się kamień nazębny, który jest siedliskiem bakterii. Berneńczyki powinny mieć również stały dostęp do świeżej wody. Psy te, ze względu na swoje rozmiary i ruchliwość, piją wiele wody, ważne jest więc kontrolowanie, ile wody znajduje się aktualnie w misce psa.

Ruch i zabawa berneńczyka
Psy w typie berneńczyka, pomimo swoich dużych rozmiarów, uwielbiają zabawę oraz możliwość wykorzystania nadmiar energii. ich wysoka inteligencja sprawia również, że chętnie i szybko uczą się nowych komend. Warto jednak mieć przy sobie odpowiednie przysmaki naszego psa, aby nagradzać go – to najlepsza zachęta do nauki kolejnych sztuczek. Berneńczyk powinien mieć również swoje zabawki – akcesoria tego typu dostaniemy sklepach zoologicznych jak również w supermarketach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *