Bokser

      Brak komentarzy do Bokser

Boksery zaliczane są do ras psów molosów w typie rogowatym Wyhodowane w XIX wieku w Niemczech, pierwotnie były używane do zaganiania byków oraz jako pies stróżujący. Wywodzą się one od innej rasy psa, która była wykorzystywana wyłącznie podczas polowań – przydatność tej rasy określana była na podstawie bardzo charakterystycznych cech budowy psa – rozstawieniu szczęki, szerokości kufy psa. Miało to kolosalne znaczenie podczas zaganiania zwierzyny. Psy tego typu miały za zadanie wgryźć się w skórę ofiary oraz przytrzymać ją do czasu pojawienia się myśliwego. Boksery są psami współczesne uznawanymi za rasy psów towarzyszących, jak również stróżujących czy obronnych. Boksery mylnie uważane są za psy agresywne, co może mieć miejsce w przypadku nieodpowiedniego prowadzenia i celowego wzbudzania agresji w psie. Psy powinny być stymulowane poprzez odpowiednie zabawy oraz zajęcia, przez co pozwalają one na naukę konkretnych sztuczek oraz zachowań. Pies powinien być nagradzany za wszelkie przejawy dobrej woli oraz chęć współpracy.

Bokser - źródło obrazka Wikipedia.org

Bokser – źródło obrazka Wikipedia.org

Jakie cechy posiada bokser?
Boksery posiadają wysmukła sylwetkę jednak nie jest to pies lekki – waży powyżej 30 kilogramów. Dodatkowo warto wiedzieć, że boksery od 2012 roku w Polsce nie są kopiowane – czyli nie strzyże się ich uszu ani ogona. Cechą charakterystyczną dla tej rasy jest przodozgięcie, czyli wystawanie dolnych siekaczy ponad linię górnej szczęki. Psy te są zwinne, szybkie, mają zdecydowaną budowę ciała, silnie umięśnione.

Bokser posiada wiele rodzinnych cech, które mimo obiegowej opinii stawiają go jako przede wszystkim doskonałego towarzysza do zabaw, również dla dzieci. Boksery są lojalne, przywiązane do właścicieli, źle znoszą samotność w domu – mogą wtedy okazywać się agresywne, niszczyć sprzęty. Dodatkowo boksery mogą być nieufne w stosunku do osób obcych. Boksery wymagają odpowiedniego prowadzenia – tylko odpowiednie tresura oraz wiele cierpliwości sprawi, że psy te będą posłuszne.

Jak pielęgnować i żywić boksera?
Bokser, jak każdy pies sporej postury, posiada naturalną potrzebę pełnowartościowych posiłków, w których znaczącą część stanowi naturalne białko. Podczas pierwszych tygodni obecności boksera w naszym otoczeniu warto podpytać weterynarza, jak powinna wyglądać prawidłowa dieta tego psa. Istotne jest, aby dieta ta była zróżnicowana. Wiele prywatnych hodowców wychodzi z założenia, że ludzkie jedzenie jest tak samo dobre jak to dedykowane psom, i chętnie, gotując posiłki, uwzględnia psa. Nie jest to dobre rozwiązanie – posiłki spożywane przez człowieka często są silnie doprawione, co nie służy żadnemu zwierzęciu. Boksery powinny mieć odpowiednio zbilansowaną dietę, która przede wszystkim uwzględniać będzie węglowodany, białko oraz witaminy. Istotne jest również podawanie bokserowi suchej karmy – wielu hodowców nie przestrzega tego zalecenia, narażając tym samym psa na niebezpieczeństwo powstania dużego kamienia nazębnego a co za tym idzie – dużych stanów zapalnych i innych chorób przyzębia. Boksery, tak samo jak inne psy, mogą być narażone na choroby związane z ich rasą. W tym przypadku najczęstszym problemem są choroby serca oraz układu ruchowego. Szczególnie powszechnym problemem jest dysplazja stawu biodrowego. Dodatkowo psy te wymagają olbrzymiej dawki ruchu – mogą one spacerować godzinami. Są więc to psy przeznaczone dla osób aktywnych, które lubią spacerować i mają odpowiednią ilość czasu, którą mogą przeznaczyć na przebywanie z psem. Istotne będzie również zapewnienie psu odpowiedniej ilości zabawek – tutaj wybór jest naprawdę duży. Możemy wybierać pośród kółek, piłek, gryzaków, również specjalnie konstruowanych lin.

Boksery, pomimo krótkiej sierści, również wymagają regularnego szczotkowania, chociażby po to, aby usunąć kurzu zabrudzenia z sierści. Ważne jest również kontrolowanie, czy pies nie złapał gdzieś kleszcza. W przypadku odnalezienia pasożyta warto delikatnie wyjąc go peseta lub poprosić o pomoc weterynarza. Warto również zaopatrzyć psa w obrożę przeciwko tego rodzaju insektom – są one dostępne w sklepach zoologicznych.

Tematy na forum dyskusyjnym szczeniaki bokser, bokser szczeniak, rasa bokser, bokser hodowla, pies boxer, szczeniak bokser, bokser rasa, bokser szczeniaki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *