Border collie

      Brak komentarzy do Border collie

Psy tej rasy zaliczane są do grup zaganiających i pasterskich – w przeszłości doskonale spełniały swoją rolę jako strażnicy stad owiec czy bydła. Ich ciekawska i inteligentna natura pozwalała również na nauczenie ich wielu sztuczek, co dodatkowo przydawało się podczas wielogodzinnej pracy na pastwiskach. Niech nie zwiedzie nikogo jego wilkowaty wygląd – psy te należą do łagodnych, radosnych, chętnych do zabawy jak i pracy. Doskonale czują się w towarzystwie innych psów, dzieci, osób, starszych, mogą być również wykorzystywane jako psy do towarzystwa dla oso chorych. Oryginalnie psy te pochodzą z pogranicza Anglii i Szkocji, jednakże w późniejszych dziesięcioleciach ich sława jako o dobrej rasie przeniosła się znacznie dalej, przez co zostały one wyeksportowane na inne kontynenty.

Border collie - źródło obrazka Wikipedia.org

Border collie – źródło obrazka Wikipedia.org

Budowa ciała psa tej rasy
Border collie posiada bardzo harmonijną budowę, co dodatkowo sprawia wrażenie, że jest to pies wyjątkowo elegancki w budowie, jak również w wyglądzie. Co istotne – są pewne różnice pomiędzy psami wystawowymi a psami przeznaczonymi do pracy – te pierwsze są znacznie lżejsze, posiadają również znacznie zmniejszoną pokrywę sierści. Psy cięższe eksportowane były dawniej do innych krajów, np. Nowej Zelandii, lżejsze pozostawały na starym kontynencie. Umaszczenie psa tej rasy jest różnorodne – wyróżnia się podpalenia, barwę marmurkową, czekoladową, czarną z białymi łatami i wiele innych. Wielu hodowców podkreśla, że tylko umaszczenie typu merle dopuszcza niebieskie oczy u tego psa. Psy te uważane są za jedne z najbardziej inteligentnych wśród innych ras – szybko się uczą, doskonale współpracują z człowiekiem, mą ugodowy charakter, potrafią dostosować się do poleceń. Hodowcy podkreślają jednak, że aby pies był szczęśliwy, rodzaj pracy musi dać mu możliwość wykazania się i zbierania pochwał od właściciela. Obiegowa opinia mówi, że właściciel tej rasy psa powinien być osobą aktywną – pies ten lubi długie spacery, wszelką aktywność na dworze. Istotne jest również, aby pies z panem dogadywali się bez problemów – inaczej pies może zacząć panować nad swoim właścicielem. Psy te są oddane swoim właścicielom i wierne.

Żywienie border collie
Żywienie tego psa to przede wszystkim dostarczanie mu pożywienia o odpowiedniej kaloryczności. Psy te, znane ze swojego aktywnego trybu życia, potrzebują stale odnawiania energii, aby były dalej aktywne. Jedzenie powinno przede wszystkim zawierać liczne białka, które znajdziemy w karmach mięsnych w puszkach. Warto również urozmaicać dietę psa i podawać mu np. surowe mięso, odpowiednio oprawione. Pies z pewnością nie pogardzi również kością. Hodowcy przestrzegają przed błędem podawania psu domowego jedzenia, które może mu najzwyczajniej zaszkodzić. Psy powinny również stale mieć w misce suchy pokarm, który jest nie tylko dobry, ale również spełnia inną rolę. Twarde pokarmy, zmuszające psa do gryzienia, pozwalają na usuwanie kamienia nazębnego z zębów psa. Dzięki temu możliwe jest zmniejszenie ryzyka powstawania kamienia nazębnego, którego rozwój może prowadzić do poważnych chorób dziąseł, przyzębia i powodować nawet stany zapalne. Leczenie tego typu schorzeń jest długotrwałe, kosztowne i bywa bolesne. Warto zaoszczędzić psu tego typu cierpień. Pies powinien również stale posiadać czystą wodę w swojej misce. Należy kontrolować, czy woda nie jest zanieczyszczona oraz czy jest jest wystarczająca ilość w misce. Pies musi mieć dostęp do napoju aby schładzać ciało oraz aby uzupełniać utratę wody w organizmie.

Pielęgnacja psa
Pielęgnacja psów tej rasy to przede wszystkim odpowiednie żywienie, dbanie o zapewnienie aktywności fizycznej oraz pielęgnacja pięknej, długiej sierści. Warto szczotkować psa kilka razy w tygodniu, aby pozbyć się zanieczyszczeń, jak również podawać psu takie produkty spożywcze, które wpłyną nie tylko na jego rozwój, ale również na piękny wygląd sierści. Pies powinien również co jakiś czas bywać na wizytach kontrolnych u weterynarza. Tylko on może określić, w jakim stanie znajduje się nasz pupil i ewentualnie zlecić dodatkowe badania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *