Chihuahua

      Brak komentarzy do Chihuahua

Obecnie do najmniejszej rasy psów należy chihuahua. Jest to nic innego jak pies do towarzystwa. Na psa obronnego się nie nadaje ze względu na swoje gabaryty. To właśnie one będą też przeciwwskazaniami przy ratowaniu ludzi, polowaniach czy innych zajęciach. Chihuahua uważana jest także za psa ozdobnego. Jeśli chodzi o typ do którego należy to chihuahua jest zaliczana do typu wilków. Ich rys historyczny nie jest zbyt skomplikowany. Chihuahua jest potomkiem starożytny psów, które wyglądały prawie tak jak one i żyły na dworach władców. Chihuahua jest zatem potomkiem najstarszych psów na świecie. Jeśli chodzi o samą nazwę to także nie będzie ona zaskoczeniem. Jest to nazwa stanu w Meksyku. Stąd rzekomo pochodzi ta psia rasa.

Chihuahua - źródło obrazka Wikipedia.org

Chihuahua – źródło obrazka Wikipedia.org

Chihuahua zupełnie nie zdają sobie sprawy ze swego niewielkiego rozmiaru. Mimo tego, że są niewielkie to są bardzo odważne, energiczne i pewne siebie. Lubią one znajdować się w centrum uwagi i bardzo chętnie towarzyszą opiekunowi. Potrzebują jednak konsekwentnego i łagodnego szkolenia. Tylko prawdziwy trening, który będzie prowadzony już od najmłodszych lat pozwoli na to, aby między właścicielem i psem wytworzyła się niezwykła więź. Nie można rozpieszczać psa, gdyż bardzo szybko to wykorzysta. Później będzie próbował przekrzyczeć swojego właściciela. Chociaż psy rasy chihuahua dobrze czują się w nawet niedużym mieszkaniu, to oczywiście potrzebują ruchu i spacerów. Opieka nad tym psem nie będzie zatem taka łatwa jak mogłoby się wydawać. Jednak tak naprawdę to jest to pies salonowy. Bardzo dobrze czuje się w domu. Mogą one nawet korzystać z kuwety. Jednak trzeba go do tego przyzwyczaić. Chociaż odchody psów tej rasy nie mają dużej objętości, to dzięki specjalnie opracowanej diecie można dodatkowo ograniczyć intensywność zapachu kału.

Wygląd tego psa jest na pewno inny od wszystkich. Psy te wyróżniają się spośród innych. Temu nikt nie zaprzeczy. Ich głowa jest okrągła. Mają stojące czujnie uszy, duże, bystre oczy. Najbardziej charakterystyczną cechą tej rasy jest miniaturowy rozmiar. Mogą one mieć najwięcej dwadzieścia centymetrów wysokości. Nie ważą więcej niż dwa kilogramy. Specyficzne cechy budowy sprawiają, że te wyjątkowe psy wymagają równie unikalnego podejścia.

O psy te trzeba bardzo dbać. Są one małe i można im łatwo zaszkodzić. Jeśli chodzi o długość ich życia to warto wiedzieć, że dobrze pielęgnowane psy tej rasy mogą żyć trzynaście lat. Jednak niektóre psy tej rasy żyją nawet ponad piętnaście lat. Z wiekiem jednak pojawiają się u nich problemy z układem sercowo-oddechowym objawiające się szmerami w sercu oraz nietolerancją wysiłku. Warto wiedzieć, że zgodnie z wzorcem umaszczenie tego psa powinno być płowe, czekoladowe, piaskowe, srebrzyste, czarne, czarne podpalane, białe. Jeśli chodzi o inne cechy charakterystyczne to często pojawia się u nich na szyi biały krawacik. Na nogach pojawiają się natomiast brązowe skarpetki.

Tematy na forum: rasa chihuahua, psy chihuahua, chihuahua miniaturka, chihuahua hodowla, pies chihuahua, hodowla chihuahua

Osoby, które miały kiedykolwiek do czynienia z tą rasą psów mogą potwierdzić to, że zdarza się, że drżą. Bardzo często pojawia się u nich charakterystyczne drżenie ciała. Pojawiają się one zarówno u odmiany długo jak i krótkowłosej. Jednak wbrew pozorom nie przeziębiają się one tak bardzo jak inne rasy psów. Inne psy częściej się przeziębiają. Chociaż mogłoby się wydawać, że będzie przeciwnie, gdyż takie maleństwa nie mogą wytrzymać na mrozie zbyt długo. Jednak są one wytrzymałe. Pielęgnacja szaty długowłosego chihuahua wymaga regularnego czesania. Ważna jest profilaktyka okulistyczna i dentystyczna. Oczy trzeba zakraplać specjalnymi kroplami. Inaczej pies może być narażony na różnego typu infekcje oczu. Warto pamiętać także o tym, że wymagają one nie tylko opieki swojego właściciela, ale także stałej opieki weterynarza. Bardzo często zdarza się, że psy tej rasy chorują na różnego typu choroby neurologiczne. Zdarza im się także zwichnąć rzepkę. Jednak mimo tego nie można trzymać ich w domu. Potrzebują one ruchu. Trzeba wychodzić z nimi często na spacery. Dla tak małego psa potrzeba naprawdę sporo czasu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *