Cocker spaniel

      Brak komentarzy do Cocker spaniel
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Hodowanie psów to wyzwanie dla osób, które pragną podjąć takie zadanie. Oczywiście poszczególne rasy psów wymagają innych zachowań. Wiele osób zachwyconych jest charakterystycznym psem rasy cocker spaniel, który zachwyca swym pięknem. Raczej wszystkim znana jest ta rasa psa.

Cocker spaniel - źródło obrazka Wikipedia.org

Cocker spaniel – źródło obrazka Wikipedia.org

Psy takiej rasy są z reguły niewielkiej budowy. Ich sylwetka jest bardzo dobrze wyważona. Pies nie jest ani mały, ani tym bardziej duży. Psy te mają charakterystyczną sierść. Oczy raczej koloru ciemnego, brązowe, ciemno-brązowe nigdy jasne. Uszy zwisają, są dość duże, na nich kłębki sierści, która w dotyku jest jedwabista. Wyraz mordki tego psa czasami jest smutny, aczkolwiek jest to mimo wszystko pies dość żywiołowy, lubi zabawy. Taka rasa psów jest spotykana głównie jako psy pupile, domowe, które mają być urozmaiceniem dla właścicieli. Dobrze też jest zapoznać się nico z jego rysem historycznym, by bardziej docenić możliwości takiego pupila.

Historia mówi, że spaniel tego typu był hodowany w krajach Wielkiej Brytami jako pies płoszący. Można zaryzykować stwierdzenie, że cocker spaniel to pies myśliwski. Nazwa spaniel pochodzi od słowa hiszpańskiego, skąd wskazuje pochodzenie tej rasy psów. Obecnie rozróżnia się wiele typów spanielów, gdzie nazwa cocker spaniel wskazywana jest na rasę amerykańską oraz odrębną, popularną rasę angielską. Mało tego można nawet w światowej literaturze zwłaszcza w literaturze wybitnego Shakespeare’a poczytać kilka wzmianek o tej rasie psa.

Pies tego typu ma dość specyficzną maść, zwykle złocistą, brązowa, czekoladową rzadziej czarną, czy białą. Sama szata jest bardzo delikatna w dotyku, jedwabista. Dlatego właśnie pies ten potrzebuje nieco więcej uwagi w pielęgnowaniu sierści niż inne rasy. Wymagane jest by właściciel takiego psa bardzo często i dokładnie szczotkował sierść psa, w innym wypadku będzie ona posklejana, będą tworzyły się nieestetyczne kołtuny. Często właściciele takich psów sięgają po odpowiednio przystosowane szampony, które są dostępne na rynku również w suchej postaci, co ułatwia pielęgnacje pieska. Mało tego wymagana jest także regularna pielęgnacja sierści wokół łap. Włosy wokół poduszeczek trzeba wyskubywać, także trzeba specjalnie zaczesywać sierść łapy i przycinać ją równolegle. W ten sposób można mówić o odpowiedniej pielęgnacji takiej rasy psa.

Psy typu cocker spaniel znane były głównie jako pies towarzyszący, myśliwski a mianowicie płoszący. Świetnie odnajdywał się w zakresie płoszenia, obecnie ta rasa jest bardziej rodzinna niż dawniej. Pies tej rasy to świetny kompan i towarzysz domowy, na pewno ucieszy dzieci. Będzie się tak działo ze względu na charakter pieska, który jest wyjątkowo energiczny, uwielbia zabawy, wybieg. Psy te kochają towarzystwo ludzi. Świetnie sprawdzają się także w roli stróża, o czym najlepszym dowodem będzie alarmowanie właściciela o przybyciu obcego na teren posesji, której stróżuje taki piesek. Charakter tego psa czasami jest dość uciążliwy dla właściciela, który próbuje w odpowiedni sposób zatroszczyć się o ułożenie takiego psa, ponieważ niekiedy jest on dość uparty. To co dość typowe dla tej rasy psów to wyrażanie swojego zachwytu i radości poprzez machanie nie tylko ogonkiem, ale także i tylną częścią ciała. Pies ten jest śmiały, do wszystkiego podchodzi energicznie i radośnie. Na pewno dzieci będą miały pociechę z takiego pupilka, który uwielbia przeróżne zabawy. Warto też nie zapominać o tym, by takiemu pieskowi kupić odpowiednie zabawki, wówczas zabawa jest przednia.

Forum dyskusyjne: cocker spaniel charakter, forum cocker spaniel, cocker spaniel hodowla, cocker spaniel szczeniaki, cocker spaniel czarny, cocker spaniel szczeniak, cocker spaniel amerykański

W kwestii żywienia tego typu psów, mowa głównie o szczeniętach warto zastosować się do zaleceń hodowcy, od którego kupiony został taki piesek. Należy przez pierwsze tygodnie wziąć pod uwagę karmienie pieska tą samą karmą, którą podawał sam hodowca. Powinna być ona zbilansowana. Bogata w minerały karma najlepiej zaspokoi potrzeby żywieniowe spaniela. W przypadku żywienia innymi produktami warto skupić swoją uwagę na takich produktach jak mięso, ryby, kasze, przetwory mleczne, ale także i sery. Dodatek tych składników na pewno pozwoli pieskowi odpowiednio się rozwijać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *