Dalmatyńczyki kojarzą się nam przede wszystkim z piękną bajką wytwórni Walta Disneya. te piękne psy jednak posiadają długą i wspaniałą historię rasy, a same psy są łagodne, posiadają wspaniałe charaktery oraz nadają się na lojalnych przyjaciół całej rodziny. Co warto wiedzieć o dalmatyńczykach? Dalmatyńczyki zaliczane są do psów gończych, posokowców, również do ras psów użytkowych. Psy te posiadają wysmukłą budowę, są dużych rozmiarów, jednak doskonale rozłożone proporcje sprawiają, że psy te wyglądają na lekkie i zwinne. W rzeczywistości psy te uwielbiają ruch i zabawy, dlatego właściciel każdego dnia powinien dostarczyć im odpowiednią ilość czasu na wybieganie się. Największą popularnością psy te cieszyły się w epoce wiktoriańskiej, kiedy z centralnej Europy zostały przywiezione na Wyspy. Nazwa nawiązuje do obecności tej rasy w obrębie Dalmacji na terenie Chorwacji. Psy te można było spotkać na terenie państwa basenu Morza Śródziemnego. Psy te posiadają bardzo charakterystyczne ubarwienie – są białe, a na białej sierści obserwuje się wyraźne plamki czarnego lub rudego koloru. Związki kynologiczne podkreślają, że plamki w okolicach szyi i pyska powinny być znacznie mniejsze. CO istotne, młode szczenięta do 2-3 tygodnia życia nie posiadają plamek – pojawiają się one znacznie później. Oczy tych psów mogą być brązowe, niebieskie lub brązowo-żółte. Sierść psa jest krótka, zwarta, twarda, określana również jako szorstka. Psy te mają ciekawy charakter – zaliczane są do psów zrównoważonych, czujnych, odważnych, które wspaniale przywiązują się do swojego właściciela. Odpowiednio prowadzony pies nie sprawia problemów, jest towarzyski, lubi towarzystwo dzieci. Co również ważne psy te mogą być doskonałymi towarzyszami osób starszych.

Dalmatyńczyk – źródło obrazka Wikipedia.org
Pielęgnacja dalmatyńczyka
Pielęgnacja tego psa nie będzie problematyczna – wynika to przede wszystkim z krótkich włosów na grzbiecie psa oraz faktu, że nie linieje on intensywnie. Ważne jest jednak, aby pies miał zapewnioną odpowiednią opiekę weterynaryjną – psy te narażone są na skaleczenia, złamania, również choroby związane z dysplazją stawów. Psy te również narażone są na pchły oraz kleszcze – szczególnie te ostatnie mogą stanowić poważne zagrożenie dla ich zdrowia. Podczas usuwania kleszcza z psiej sierści bądźmy zdecydowani, ale również ostrożni, aby nie zrobić psu krzywdy. Podczas pielęgnowania sierści dalmatyńczyka przyda się niewielka szczotka, aby co jakiś czas usunąć zabrudzenia z sierści. Dalmatyńczyki uwielbiają węszyć i tropić, dlatego często wracają do domu silnie ubrudzone. nie zabraniajmy im zabawy w wysokiej trawie czy w błocie – to część ich natury.
Karmienie dalmatyńczyka
Pożywienie dla dalmatyńczyka powinno być przede wszystkim odpowiednio skomponowane pod względem składników odżywczych – psy tego typu powinny dostawać w pokarmie równą wartość tłuszczu oraz białka. Białko niezbędne jest podczas aktywności fizycznej psa, jak również do odbudowy nadwątlonych mięśni. Tłuszcz w diecie pozwala na budowanie odpowiedniej warstwy ochronnej – skóra dalmatyńczyka jest cienka, co może sprawiać, ze szczególnie zimą psy te mogą być narażone na wyziębienie. Karmę dla tych psów możemy podzielić na dwa rodzaje – suchą i mokrą. Sucha karma nie tylko dostarcza wszelkich niezbędnych witamin, ale pozwala również na ścieranie kamienia nazębnego, który może być przyczyną choróļ wewnątrz pyska psa. Karma mokra dostępna jest w puszkach – są to mięsne kawałki zanurzone w sosie lub galaretce. Dodatkowo pies powinien mieć również codziennie wymienianą wodę w misce. kiedy zauważymy, że wody brakuje, naszym obowiązkiem jest dolanie płynu do pojemnika. Jeśli weterynarz mimo wszystko zauważy, że pies boryka się niedoborami witamin, być może zleci podawanie odpowiednich zwierzęcych odżywek, które uregulują poziom witamin i składników odżywczych w organizmie. Istotne jest, aby pies był obserwowany przez właściciela i w odpowiednim momencie przetransportowany do weterynarza. Lekarz zaleci odpowiednie środki lub leczenie.