Doberman

      Brak komentarzy do Doberman

Dobermanami są psy pierwotnie wyhodowane po raz pierwszy w Niemczech -aby zdobyły one kwalifikację hodowlaną murza one przejść odpowiednie próby pracy. Dobermany od lat utożsamiane są z psami groźnymi, jednak odpowiednie prowadzenie tych zwierząt sprawia, że są one oddanymi przyjaciel ami każdego człowieka. Nazwa rasy wzięła się od pierwszego hodowcy, który mimo, że sprawował funkcję podatnika, to również był hyclem. Zakłada się, że krzyżował on najbardziej agresywne ze schwytanych psów, również z psami rzeźnickimi, takimi jak rottweilerów. Do ciekawe, psy osiągnięte przez takie krzyżowanie były bardzo czujne oraz chwytne – dawniej używano je przede wszystkim do stróżowania, ale również do łapania dużych gryzoni. Już dawniej wykorzystywano je jako pomocników stróży oraz policji. Dobermany, ze względu na swoją budowę, jak również charakter potrafiły zaskoczyć swoją agresywnością Nieodpowiednio prowadzone lub nawet celowo prowokowane do agresji stanowiły zagrożenie nie tylko dla ludzi, ale również innych psów. Współcześnie uważa się, że psy te powinny stanowić odpowiednik dobrego przyjaciela o zróżnicowanym charakterze, ale również być dobrym strażnikiem i pomocnikiem człowieka. Dobermany posiadają baszo charakterystyczny wygląd – psy te są umięśnione, ale nie przysadziste. Są doskonale proporcjonalnie zbudowane, posiadają mocną i wypełnioną kufę. Dodatkowo warto dodać, że olbrzymi nacisk szczęk na siebie sprawia, że psy te nie posiadają wrogów w postaci innych psów.

Doberman - źródło obrazka Wikipedia.org

Doberman – źródło obrazka Wikipedia.org

Odpowiednie wychowanie dobermana
Dobermany uznawane są za psy wymagające silnej ręki oraz konsekwentnej tresury. Wynika to przede wszystkim z ich silnego charakteru oraz chęci dominacji. Przy odpowiednim prowadzeniu jest posłuszny, co również ciekawe – jest bardzo chętny do kontaktu z człowiekiem. W przypadku kontaktów z dziećmi powinien być pod nadzorem opiekuna. Dobermany posiadają silny instynkt stróżujący,w artu jednak poświęcić nieco uwagi posłuszeństwu ogólnemu, jako zabezpieczenie w kwestii bezpieczeństwa. Dobermany należą do osób inteligentnych – chętnie uczą się nowych sztuczek, są towarzyskie. Warto również nauczyć je współpracy w prostych pracach. Dobermany warto przyuczać do posłuszeństwa już od najmłodszych lat życia. Dobermany mogą być również oddane pod opiekę wykwalifikowanych treserów psów – szkółki dla psów działają na terenie całej Polski, głównie w większych miastach. Istotne jest, aby podczas szkolenia trener jak i właściciel psa współpracowali ze sobą.

Forum dyskusyjne: doberman hodowla, doberman rasa, doberman szczeniaki, hodowla dobermanów, pies doberman, doberman charakter, dobermany

Pielęgnacja oraz żywienie dobermana
Żywienie dobermana może okazać się nieco problematyczne – tak samo jak w przypadku berneńczyków, dobermanów czy dogów niemieckich psy te potrzebują określoną dawkę białka. Zapewnić ją można wyłącznie poprzez podanie psu surowego mięsa. Warto więc zaglądać często do sklepów garmażeryjnych, w których z pewnością znajdziemy mięso dla naszego psa. Psy powinny dostawać również suchą karmę, która skutecznie pozwoli na usunięcie osadu nazębnego oraz gromadzącej się płytki nazębnej. Psy tego typu lubią również wszelkiego rodzaju przysmaki, które dostaniemy w dobrze zaopatrzonych sklepach zoologicznych Psy te uwielbiają aktywność – warto poświecić kilka godzin dziennie na wspólne spacery, penetrowanie pobliskich lasów czy parków. Z pewnością będzie to również okazja do wspólnych zabaw z psem. Podczas sacrów, szczególnie w czasie upału, koniecznie zabierzmy ze sobą butelkę wody oraz niewielką miseczkę, aby pies mógł uzupełnić zapas wody i schłodzić ciało. W sklepach zoologicznych warto również rozejrzeć się za dużymi zabawkami wykonanymi z trwałych materiałów, które będą doskonałym uzupełnieniem codziennych zabaw. Doberman narażony jest na choroby serca – to dość charakterystyczne schorzenie dla tej rasy. Wynika to przede wszystkim z budowy ciała oraz aktywności. Również ich skóra i sierść są narażone na działanie szkodników – warto pamiętać o płynach i szamponach niwelujących działalność pasożytów. Dobermany warto również szczepić przed najbardziej popularnymi chorobami, takimi jak wścieklizna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *