Golden retriever

      Brak komentarzy do Golden retriever

Golden retriever jest uważany za jednego z najprzyjaźniejszych dla ludzi psów. Rasa ta należy do raz aportujących, a także do psów wodnych. Jeśli chodzi o jej pochodzenie to pierwszy Golden powstał po to, aby polować. Pochodzi ona z Wielkiej Brytanii, a dokładniej ze Szkocji. Jeśli chodzi o czas jej powstania to Golden Retriever narodził się pod koniec dziewiętnastego wieku. Mówi się o tym, że były one marzeniem jednego z lordów, który obejrzał przedstawienie cyrkowe, w którym główną atrakcją był występ owczarków które miały żółtą maść. Lord miał je odkupić od grupy cyrkowej i przewieźć do swojej posiadłości. Tam zmieszał je z innymi psami, tak aby uzyskać inny wygląd ale pozostawić maść psów którymi tak się zachwycił. Psy były wykorzystywane przez niego do polowania. Dlatego mają one właśnie takie cechy do dziś. Pierwsza nazwa tych psów nie przypominała w niczym dzisiejszej. Nazywano je początkowo rosyjskimi retrieverami. Jednak jest to tylko jedna z wielu teorii powstania tej właśnie psiej rasy. Inne źródła mówią całkowicie coś innego. Mówi się o tym, że powstały one w wyniku zmieszania z seterami irlandzkimi.

Golden retriever - źródło obrazka Wikipedia.org

Golden retriever – źródło obrazka Wikipedia.org

Wygląd Goldenów jest całkowicie niepowtarzalny. Nie przypomina on żadnych innych psów. Warto wiedzieć, że pojawiają się one w dwóch różnych liniach hodowlanych. Te dwie linie różnią się nieco od siebie i to można zauważyć na pierwszy rzut oka. Pierwszą z linii jest linia europejska. Ta charakteryzuje się jasnym kremowym umaszczeniem. Czasami zdarza się tak, że psy mają maść jasno żółtą. Jeśli chodzi o kształt sierści tych psów to jest ona prosta, ale zdarza się tak, że jest także falowana. Drugą z linii tej rasy jest linia amerykańska. Pochodzi ona z USA. Psy te mają złotą barwę, ale mogą mieć także ciemniejszą. Nikogo nie zdziwi widok brązowego retrievera, który pochodzi z tej linii. Nigdy sierść nie jest jednak koloru mahoniowego. Podobnie jak w przypadku swojej europejskiej odmiany, także retriever amerykański może mieć sierść prostą lub też falowaną. Jednak budowa ciała psów z tej drugiej linii jest znacznie bardziej delikatna. Psy te są znacznie bardziej smukłe od Europejczyków. Czasami ktoś może pomylić retrievera amerykańskiego z seterem irlandzkim.

Osoby, które trudnią się hodowlą Golden retrieverów doskonale zdają sobie sprawę z tego, że psy te są bardzo inteligentne. Mają one niezwykle łagodny charakter. Zdarza się i tak, że w ogóle nie szczekają. Oczywiście wszystko będzie zależało od późniejszego wychowania. Jednak szczekanie zdarza się bardzo rzadko. Psy te ponadto są bardzo energiczne. Potrzebują dużo miejsca do biegania. Są także bardzo wytrzymałe oraz aktywne. Ich właściciele powinni pamiętać o codziennych długich spacerach i znaleźć dla nich dużo czasu. Jednak mimo wszystko psy te na pewno szybko przywiążą się do swojego właściciela. Zawsze staną w jego obronie. Są przyjacielskie oraz potrzebują kontaktu z członkami swojej rodziny. Jeśli mamy dziecko to nie musimy się tym przejmować. Psy tej rasy bardzo dobrze je tolerują. Tolerancją wykazują się także w stosunku do innych zwierząt w domu. Nie musimy się martwić o to. Golden retriever na pewno będzie nadawał się na psa rodzinnego. Sprawdzi się w roli towarzysza osób starszych oraz towarzysza dzieci. Jednak nie powinno się ich traktować jako psów stróżujących, gdyż na pewno nie sprawdzą się w tej roli. Jeśli chodzi o samą nazwę tej psiej rasy to podkreśla ona to, że retriever uwielbia aportować i robi to naprawdę bardzo dobrze.

Warto przeczytać: pies golden retriever, forum golden retriever, hodowla golden retriever, golden retriever szczeniaki, golden retriever hodowla

Jeśli chodzi o cechy użytkowe retrievera to warto wiedzieć, że został on wyhodowany po to, aby polować. Bardzo dobrze sprawdzi się w tej sytuacji. Jednak obecnie częściej wykorzystywany jest jako pies towarzysz. Często szkoli się je, aby pomagały dzieciom oraz osobom niepełnosprawnym. Traktowane są one także jako psy policyjne, gdyż mają niezwykle wyczulony węch. Mogą być pomocne także w ratownictwie medycznym. Jeśli chodzi o ich pielęgnacje to warto pamiętać tutaj o uszach. Są one bardzo wrażliwe. Nie można zapominać także o dużej dawce ruchu dla naszego pupila.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *