Gończy polski

      Brak komentarzy do Gończy polski

Pies gończy polski nie bez powodu ma przymiotnik nawiązujący do Polski. To właśnie na naszych ziemiach, dziesiątki lat temu, rasa tego psa miała swój początek. Dawniej wykorzystywany jako pies myśliwski i gończy, doskonale współpracował z człowiekiem, będąc mu posłusznym i pomocnym podczas polowania. Pierwotnie rasa tego psa występowała głównie na terenie Polski południowej – w Bieszczadach, Beskidach Zachodnich, Pieninach, na Podhalu. W XX wieku psy te (dokładniej dwie ich odmiany- lżejsza i cięższa) zostały wpisane do księgi wstępnej jako ogary polskie. Ze względu na niewielką popularność tego psa, pomimo jego wielkiej użyteczności dla człowiek, krzyżowanie ich i pozyskiwanie nowych osobników jest utrudnione Wielu hodowców, aby odnaleźć pierwotne, zbliżone do tej rasy osobniki, przemierza go®akie obszary, skąd pierwotnie wywodzą się te psy. Psy te posiadają bardzo charakterystyczny wygląd: mogą być brązowe lub też czaprakowi Budowa ciała jest lekka, pies jest średnich rozmiarów. Pies posiada krótką sierść o szorstkiej fakturze, która jest znacznie delikatniejsza w okolicach głowy jak i uszu. Psy te charakteryzują się muskularną budową ciała – jego budowa może sprawiać wrażenie delikatnej, jednak nie dajmy się zwieść: psy gończe posiadają olbrzymią siłę i wytrzymałość fizyczną. Podczas krzyżowania mogą nastąpić odstępstwa od normy – psy mogą cierpieć na zły zgryz, równie za długi lub za krótki tułów. Wadami, kto®e dyskwalifikują te rasy są: przodozgięcie, tyło zgryz oraz wnętrostwo.

Gończy polski - źródło obrazka Wikipedia.org

Gończy polski – źródło obrazka Wikipedia.org

Psy te posiadają ciekawy charakter – są jednocześnie bojaźliwe, ale potrafią zachowywać się bohatersko. Ich łagodne usposobienie może mieć swoje odstępstwa w przypadku kontaktu z osobami obcymi. Pies ten oceniany jest jako bardzo inteligentny, roztropny, chętnie uczący się i współpracujących z człowiekiem.

Karmienie psa gończego polskiego
Pomimo, że wielu posiadaczy psów uważa, że karmienie psa to żadna filozofia, warto znacznie bliżej przyjrzeć się temu, co ląduje w misce naszego pupila. Wiele hodowców często wrzuca nie tylko odpadki z własnego stołu, ale również przygotowuje jedzenie dla psa na bazie pokarmów, które sam spożywa. Pomimo dobrych chęci karmienie psa w typie gończego polskiego powinno przebiegać zupełnie inaczej. Przede wszystkim psy te powinny jeść produkty bogate w białko, o znikomej zawartości tłuszczu. Wynika to przede wszystkim z ich zapotrzebowania na energię, jak również skłonności do otyłości. Psy tej rasy potrzebują wiele energii spalanej podczas zabaw, biegania i wielu innych aktywności. Jeśli właściciel psa nie wykorzystuje jego potencjału i zmusza psa w większości do siedzenia w domu, rasa ta narażona jest na otyłość. To z kolei może wiązać się z powolną deformacją stawów skokowych, łap, trudnościami w chodzeniu Psy tej rasy koniecznie powinny spożywać wiele produktów posiadających witaminy – wpływają one przede wszystkim na ostrość widzenia, sierść, skórę psa. Pamiętać należy, że w miseczkach z jedzeniem stale powinna znajdować się świeża woda. Pies powinien mieć dostęp do picia niezależnie od aktywności oraz pory roku. Woda stanowi podstawowy składnik diety- reguluje ciepłotę ciała, pozwala na przeprowadzanie konkretnych procesów zachodzących wewnątrz ciała psa. Podczas karmienia zwracajmy również uwagę na pokarmy chrupkie, które umożliwiają ścieranie kamienia nazębnego, gromadzącego się przy dziąsłach. Jego nadmierne nagromadzenie może powodować choroby przyzębia, ból i długotrwałe leczenie.

Aktywność dla psów w typie ogara polskiego
Psy te, chociaż niepozornych rozmiarów, uwielbiają się bawić, biegać. Ze względu na ich wysoką inteligencję warto poświęcić nieco czas na nauczenie ich kilku sztuczek. Psy te uwielbiają pokazywać swoim właścicielom swoje umiejętności, jak również lubią być nagradzane. Warto mieć podczas spacerów kilka przysmaków naszego pupila. Gończy polski lubi również buszowanie po wysokich trawach – nie karćmy go, kiedy do domu wróci umorusany z błota – pies tego rodzaju uwielbia węszyć, tropić – nie zabraniajmy mu tego, co podpowiada mu instynkt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *