Hawańczyk

      Brak komentarzy do Hawańczyk
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Hawańczyk to mały pies o dużym temperamencie. Jest sprawny a przy tym inteligentny. Z psami tymi można zrobić naprawdę wiele jeśli chodzi o tresurę. Może on także być wykorzystywany w terapii z ludźmi chorymi lub z dziećmi. Jest on bardzo czujny. Dlatego także niektórzy wykorzystują je jako psy ostrzegające przed zbliżającym się niebezpieczeństwem. Są one bardzo wytrzymałe. Oprócz tego lubią zabawę. Zawsze starają się, by ich właściciel był z nich zadowolony. Są także bardzo uczuciowe. Bardzo przywiązują się do swoich właścicieli. Są bardzo pomocne. Jeśli ktoś okazuje im serce to później godzinami potrafią siedzieć na kanapie i przytulać się do nogi właściciela. Jednak jeśli tylko ktoś nie będzie umiał wychować tego psa to wówczas może spodziewać się, że go rozpieści. Jeśli tak się stanie to wówczas pies ten będzie to wykorzystywał. Jest on bowiem bardzo sprytny. Będzie próbował rozczulić swojego właściciela i w ten sposób otrzymać to czego chce. Nie można do tego dopuścić. Trzeba być konsekwentnym podczas całego procesu wychowania. W innym przypadku można spodziewać się ciągłych humorów pieska.

Hawańczyk - źródło obrazka Pixabay.com

Hawańczyk – źródło obrazka Pixabay.com

Rasa Hawańczyka pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego. Jednak powstała ona tak naprawdę z okolic Hiszpanii. Wszyscy kojarzą ją jednak z Kubą. Sprowadzono je przez marynarzy z Włoch. Wówczas robiły one furorę wśród marynarzy. Są to bowiem psy bardzo towarzyskie. Były one, bowiem darowane bogatym arystokratom zamieszkującym najbogatsze dzielnice. Poprzez tego rodzaju obdarowywanie stały się one w krótkim czasie dość popularnymi psami pośród arystokratycznych rodzin. Idealnie nadają się do tego, aby robić za psy salonowe. Właśnie przez to, że zostały one sprowadzone na Kubę i przez to że mają takie umaszczenie jakie mają to mylnie twierdzi się, że pochodzą one z Hawany. Jednak tak naprawdę tak nie jest. Dawne linie, które niegdyś znajdowały się w tym miejscu wymarły przez wszelkiego rodzaju wojny. Niektóre z nich przetrwały tylko nielegalnie. Przewiezione zostały one także przez niektórych ludzi do USA.

Szata Hawańczyka wymaga starannej pielęgnacji. Kąpiel wymagana jest raz w miesiącu, a raz w tygodniu psa trzeba czesać. Sierści nie podcina się. Robi się to tylko ww okolicy łap. Jeśli chodzi o szatę to może być ona naprawdę różna. Może przyjmować przeróżne barwy – od koloru białego, kremowego, sobolowego do czarnego. Włos okrywowy tegoż właśnie psa jest bardzo długi. Może mieć długość nawet osiemnastu centymetrów. Sierść jest miękka, a włos może tworzyć nawet przepiękne loki. Hawańczyk nie gubi włosów, dlatego wydaje się być idealnym psem dla alergików. Jest to pies długowieczny. Może żyć nawet 15 lat. Charakteryzuje się tym, że praktycznie nie ma żadnych problemów ze zdrowiem. Może pojawić się u nich jedynie zwichnięcie rzepki, a także przeróżne choroby oczu. Trzeba także dokładnie czyścić uszy tego psa. Przez to, że są one małe bardzo często błądzą głową w trawie. Wtedy łatwo jest o różnego typu zanieczyszczenia. Do ucha w ten właśnie sposób może dostać się także jakiś kleszcz lub też inny niebezpieczny owad. Wówczas od nieszczęścia o jeden krok, a rasa ta nie należy do najtańszych. Nikt nie chciałby stracić swojego przyjaciela.

Tematy na forum: pies hawańczyk, hawańczyki, hawańczyk sprzedam

W Polsce hodowli hawańczyków jest naprawdę mało. Znajduje się tutaj ich około czternaście. Pies ten nadaje się dla każdego. Idealnie sprawdzi się w przypadku osób starszych jak i w przypadku dzieci. Będzie mógł mieszkać w domu, ale również w mieszkaniu. Będzie umiał nawiązać więź z ludźmi oraz z innymi zwierzętami. W Polsce rasa ta jest jeszcze mało popularna. Obecnie mamy około 14 hodowli. Jednak na wszelkiego typu wystawach bardzo często można oglądać te niewielkie stworzenia. Robią one furorę szczególnie wśród dzieci. Jest to mała rasa, która od razu chwyta za serce. Dobre zdrowie, cudowny wygląd, długowieczność i niskie koszty utrzymania – to tylko niektóre cechy, które sprawiają, że wiele osób chce mieć tego psa tylko dla siebie. Warto się nad tym zastanowić szczególnie w przypadku kiedy mamy rodzinę, dziecko i chcemy spokojnego, rodzinnego psa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *