Kot bengalski

      Brak komentarzy do Kot bengalski

Kot bengalski jest doskonałym kotem dla tych osób, które chcą mieć kota wyjątkowego i jedynego w swoim rodzaju. Co prawda ani charakter, ani tym bardziej rozmiary tego kota nie wyróżniają się na tle innych kotów, ale futerko jakim dysponuje, sprawia wrażenie jakby przodkami tego osobnika były duże i dzikie koty.

Kot bengalski - źródło obrazka wlep.org

Kot bengalski – źródło obrazka wlep.org

Historia
Historia kota bengalskiego jest dość ciekawa. Otóż w latach 60 XX wieku, Jean Mill (znana amerykańska pani biolog) wymarzyła sobie, aby stworzyć kota z wyglądu nawiązującego do lamparta. Aby osiągnąć ten cel, rozpoczęła krzyżowanie kotów domowych z kotami bengalskimi. Na liście krzyżówek były zarówno koty krótkowłose, abisyńskie jak i egipskie. Z biegiem czasu po latach niepowodzeń do krzyżówek dołączyła również koty rasy Bristol. To właśnie w ten sposób uzyskano kota, jakim dziś każdy może pochwalić się w swoim domu.

Wygląd
Kot bengalski należy raczej do dużych i zarazem silnie zbudowanych, ciężkich kotów. Kotki ważą około 3 kg. Kocury zaś są zdecydowanie cięższe, bo ich waga osiąga od 5 do 9 kg. Spoglądając na kota bengalskiego raczej nic nie wskazuje na to, iż jest aż tak ciężki. Nawet wręcz przeciwnie, wydaje się lekki, a to za sprawą jego charakterystycznych płynnych i eleganckich ruchów jakie wykonuje. Ma całkiem sprężystą sylwetkę. Głowa kota bengalskiego przybiera kształt trójkąta. Jest szeroka i jednocześnie mała gdyby porównać ją zresztą ciała. Oczy ma duże, owalne, a nawet odrobinę skośne. Są raczej szeroko osadzone. Uszy z kolei nie są zbyt duże, szerokie tylko u nasady i zwężane ku górze. Ciało kota tej rasy jest wydłużone, muskularne, osadzone na prostych, średniej długości kończynach. Jego ogon jest długi, na końcu zaokrąglony. O futrze tego kota można mówić wiele. Jest w końcu jego cechą charakterystyczną, po której można odróżnić go od innych kotów. Ma krótkie i bardzo gęste włosy. Bardzo miękkie w dotyku. Futro kota bengalskiego występuje w barwach beżu, żółtego, pomarańczowego, zdobionego czarnymi, bądź ciemno-brązowymi cętkami. Włosy powinny układać się w ten sposób, by na jego policzkach widoczne były pasy, a z kolei na czole litera M. co więcej, wzdłuż kręgosłupa przebiega ciemna pręga.

Charakter
Kot bengalski jest na pewno bardzo żywym i aktywnym zwierzakiem. Kocim harcom towarzyszą rozmaite dźwięki, jak na przykład mruczenie czy warczenie. Wówczas widać, że czuje się doskonale i wszystko mu odpowiada. Warto podkreślić, że kot bengalski jest bardzo inteligentny. Oznacza to, że podatny jest na naukę rozmaitych sztuczek. Przy odrobinie wysiłku, można nauczyć go chociażby otwierania drzwi. Kot tej rasy nie stwarza problemów, kiedy jego właściciel chce wyprowadzić go na spacer na smyczy. W ogóle jest to towarzyski kot, dlatego lubi przebywać ze swoim panem, mocno się do niego przywiązuje. Niektórzy śmieją się mówiąc, że koty te w pewnym sensie przypominają psy. Chodzi tu głównie o takie cechy, które pozwalają kotom na przykład aportować, czy witać się z panem po powrocie do domu. Koty bengalskie są na pewno bardzo odważne i wesołe. Choć bywają towarzyskie, to jednak do obcych podchodzą z dystansem. Należą do kotów, które nie boją się wody. Zgodnie z opiniami właścicieli kotów tej rasy, koty bengalskie nie są agresywne. Wystarczy je tylko odpowiednio wychować, aby zyskać kota idealnego.

Wymagania
Kot bengalski wymaga od otoczenia dużej przestrzeni, a także możliwości wychodzenia na spacery. Podobnie jak w przypadku kotów innych ras, ten wymaga dbałości o jego potrzeby emocjonalne. Zdarza się, że koty bengalskie mają pewne problemy ze wzrokiem, przez co wymagają dokładniejszej opieki i poświęcenia większej uwagi.

Zdrowie
Koty bengalskie narażone są na różne choroby, zresztą jak każdy inny zwierzak. Dolegliwości te jednak są bardziej przypisane danej rasie. Zaćma czy choroby siatkówki to standard jeżeli chodzi o te rasę. Ta rasa kotów narażona jest również na kardiomiopatię.

Pielęgnacja
Pielęgnacja kota bengalskiego nie jest kłopotliwa. Wystarczy go regularnie czesać. Sporadycznie warto czyścić go przy użyciu specjalnych płynów jak i pudrów, które można kupic w dobrym punkcie sprzedaży z akcesoriami dla kotów.

Zalety kota bengalskiego
Koty bengalskie są przyjacielskie i towarzyskie. Swoim zachowaniem zdarza im się przypominać psa. Bez problemu rozumieją to co mogą robić, a czego nie. Są przede wszystkim posłuszne. Wystarczy zawołać, aby przybiegły. Przyzwyczajają się do różnych zachowań. Jeżeli kot ten kilka razy wyjdzie na spacer o konkretnej porze, to zapewne będzie chciał wychodzić każdego dnia. Niewątpliwie będzie się o to upominał. Dźwięki jakie wydobywają koty bengalskie w zasadzie bardziej przypominają gruchanie gołębia niż zwykłe miauczenie kota. W każdym bądź razie są nietypowe. Koty bengalskie lubią się bawić. Wykonują różne sztuczki, podskakują, ale przy tym nie męczą właściciela. Lubią wodę, dlatego z przyjemnością chlapią się pod prysznicem. Zdarza im się pić wodę prosto z kranu, albo z miski, mocząc przy tym dwie przednie łapki. Nie przepadają za noszeniem na rękach, ale bardzo chętnie przebywają obok swojego pana. Siadają obok na kanapie, wskakują do łóżka, wspólnie zasiadają przed ekranem komputera czy telewizora. Uwielbiają pieszczoty i sprytnie się ich domagają. Lubią towarzyszyć dzieciom zarówno małym jak i dużym, spędzając czas chociażby na zabawach. Nie stwarzają problemów, kiedy w mieszkaniu pojawia się inny zwierzak zarówno kot jak i pies.

Dla kogo kot bengalski
Kot bengalski nadaje się dla aktywnych i młodych osób. W końcu jest to kot, który wykazuje się dużą ruchliwością. Jest głośny i wymaga częstej uwagi. Ma dość złożoną i jednocześnie skomplikowaną psychikę. Dlatego też kota bengalskiego najlepiej zrozumie empatyczna i zarazem wrażliwa osoba. Musi mieć jednak doświadczenie w hodowli kotów.

Odżywianie
Koty bengalskie mogą zjadać surową wołowinę, a także drób. Nie powinno się karmić wieprzowiną. Jajka należy podawać gotowane. Jeżeli chodzi o surowe, to ewentualnie surowe żółtko, które pozytywnie wpłynie na sierść. Poza jedzeniem, kot musi mieć dostęp do wody. Nie polno podawać mleka, chyba że specjalne zakupione w sklepie zoologicznym. Resztki z obiadu i karmy ogólne dla kotów zdecydowanie odpadają.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *