Kot birmański

      Brak komentarzy do Kot birmański

Kot birmański to dopiero przepiękne zwierzę. Zalicza się do średniej wielkości kotów, o silnej, muskularnej i jednocześnie okrągłej sylwetce. Kot ten może ważyć od 3 do 6 kg. Tak jak w przypadku praktycznie wszystkich kotów, jego głowa przybiera kształt trójkąta. Wydaje się bardziej dłuższa aniżeli szersza. Ma długi, mocny tułów. Samce są bardziej masywne niż samice. Jego półdługa, jedwabista szata ma jedynie niewielką ilość podszerstka. Co prawda jego włosy nie przylegają szczególnie do ciała, ale i też nie odstają. Są delikatne w dotyku.

Kot birmański - źródło obrazka Pixabay.com

Kot birmański – źródło obrazka Pixabay.com

Kot birmański jest rasą, która dość późno dojrzewa. Ma to miejsce mniej więcej w przedziale wiekowym kota 9-14 miesięcy. Kot o tej rasie jest raczej rzadko hodowany. To głównie dlatego, że trudno jest wyhodować typowego kota o cechach wyglądu i charakteru przypisanych do tej rasy.

Kot birmański ma szczególny charakter. Łączy w sobie cechy wesołego syjama oraz spokojnego persa. Z tego powodu jest dość łagodny, a co za tym idzie, przywiązuje się do właściciela i lubi scedzać z nim każda chwilę. Wygląda więc na towarzyskiego i takim jak najbardziej jest. Dlatego też najlepiej nadaje się dla rodzin wielodzietnych, bo wśród wielu ludzi czuje się najlepiej. Może stać się doskonałym przyjacielem każdego dziecka, a nawet gromadki dzieci. Można go nosić na rękach. Jest ciekawski, inteligentny, a przez to również z dużą łatwością uczy się różnych sztuczek. Kot ten lubi, kiedy poświęca się mu jak najwięcej czasu.

Szata kota birmański nie ma szczególnych skłonności na przykład do kołtunienia. Kota trzeba czesać, ale to głównie dlatego, by pozbyć się martwego owłosienia. Można to robić na przykład raz w tygodniu. Kto birmański nie przepada, a nawet bardzo nie lubi zimna. Przez to raczej woli spędzać czas w ciepłym mieszkaniu. Kontrola uszu i przycinanie pazurów to w zasadzie standard jeżeli o pielęgnację tego domowego zwierzaka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *