Kot brytyjski

      Brak komentarzy do Kot brytyjski

Kot brytyjski jest kotem zaliczanym do największych w zakresie ras krótkowłosych. Jest kotem muskularnym, posiada krępą sylwetkę. Ma krótkie, ale dość masywne łapy i dużą głowę. Kot brytyjski zwraca uwagę otoczenia szczególnie swoim futrem. Jest ono bardzo gęste i krótkie, a przy tym delikatne i przyjemne w dotyku niczym plusz. Koty brytyjskie sprawdzają się idealnie w roli kotów domowych. Są raczej bezproblemowe w pielęgnacji. Nie wymagają częstego szczotkowania. Wyróżniają się niebywałą inteligencją. Przywiązują się do opiekuna.

Kot brytyjski - źródło obrazka Pixabay.com

Kot brytyjski – źródło obrazka Pixabay.com

Charakter
Koty brytyjskie nie mają problemu z funkcjonowaniem w dużych domach jak i małych mieszkaniach. Oczywiście jeżeli tylko mają odpowiednio zagospodarowaną przestrzeń. Po wyglądzie kota brytyjskiego można dojść do wniosku, że nie jest wymagającym kotem jeżeli chodzi o zabawy. Okazuje się, że to stwierdzenie jest dość mylne. Kot brytyjski pomimo, iż wygląda na kota ociężałego, uwielbia się bawić. Tym bardziej lubią wspinać się na wysokości. Dlatego warto umożliwić im takie wspinaczki. Trzeba podkreślić, że koty brytyjskie dojrzewają bardzo wolno, a przez to praktycznie cały czas chcą się bawić. Aby się nie nudziły, należy stworzyć im profesjonalny plac zabaw i odpowiednio zaaranżować przestrzeń pod kątem ich potrzeb. Koty brytyjskie żyją w zgodzie z innymi zwierzętami jak psy, świnki morskie, króliki czy inne koty.

Małe koty brytyjskie
Małe koty brytyjskie są bardzo żywotne i pełne energii. Z reguły wszystkie informacje jakie opisują koty tej rasy pod kątem tego jak bardzo są spokojne, dotyczą raczej dorosłych osobników. Małe kotki trzeba stale kontrolować, pilnować aby nie zrobiły sobie krzywdy i jednocześnie by za bardzo nie narozrabiały w mieszkaniu. Mogą gryźć wszelkiego rodzaju kable, albo inne przedmioty. To w tym momencie można już uczyć kota, aby wykonywał konkretne czynności, a także by wiedział co ogólnie może, a czego mu nie wolno. Małe koty brytyjskie chcą się stale bawić. Wymagają od opiekuna nieustającej uwagi. Taki kotek po intensywnej zabawie daje spokój opiekunowi, ale kiedy czuje się niezaspokojony, ciągle go zaczepia.

Dorosłe koty brytyjskie
Dorosłe koty brytyjskie wykazują się dużym spokojem. Już nie wspinają się po firankach i nie gryzą kabli. Jednak wdrapywanie się po meblach i to możliwie najwyżej pozostaje. Aby tego doświadczyć, trzeba trochę poczekać. Koty te dojrzewają wolno, a silna budowa ciała stwarza jedynie pozory. Zanim kot ten będzie wspinał się po meblach, musi mieć gdzieś trzy lata. Dopiero wtedy pojawią się u niego takie zachcianki.

Pieszczoty
Wśród kotów brytyjskich są te, które lubią długotrwałe głaskanie, ale nie brakuje też takich, które ograniczają się do krótkiego drapania. Czasem trzeba przetestować kota pod kątem tego, w jakich miejscach chce by go drapać czy głaskać, a w których nie lubi. Jeżeli chodzi o pieszczoty, każdy kot brytyjski zazwyczaj ma własne potrzeby. Trzeba to sprawdzić i postępować zgodnie z nimi. Przy tym, kiedy jedne koty uwielbiają przesiadywać na kolanach opiekuna, inne tego nie lubią. Dlatego trudno jest wytyczyć konkretne kroki postępowania ogólnie dla danej rasy.

Pielęgnacja
Koty brytyjskie nie wymagają szczególnej pielęgnacji, dlatego wydaje się są kotami dla osób pozbawionych czasu na takie czynności. Z reguły wystarczy przeczesać sierść raz w tygodniu, aby kot ten nie połykał martwych włosów. Kotów brytyjskich nie kąpie się, chyba że takie są zalecenia lekarza. Zaliczane są do bardzo czystych zwierząt, dlatego kąpiel jest tylko zbędnym stresem. Uszy kota należy wycierać na tyle, na ile pozwala zwykły wacik kosmetyczny. Uszy kota brytyjskiego na ogół są czyste, szczególnie jeżeli są zdrowe. Nie należy używać do tego patyczków i podobnych rzeczy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *