Kot perski

      Brak komentarzy do Kot perski

Koty perskie uznaje się za jedną z najstarszych ras kotów na świecie. Mówi się również, że są najpopularniejsze wśród kotów. Już w XVI wieku były ozdobą dworów królewskich. Zachwycały głównie długą, piękną sierścią i zarazem dystyngowanym usposobieniem. W dzisiejszych czasach kota perskiego może mieć praktycznie każdy.

Kot perski - źródło obrazka Pixabay.com

Kot perski – źródło obrazka Pixabay.com

Pochodzenie kota perskiego
Jeżeli chodzi o pochodzenie kota perskiego, w rzeczywistości nie ma jednej konkretnej historii. Hipotez jest wiele. Każda z nich jednak za kraj pochodzenia uznaje te same tereny, a więc Iran, Turcję i Afganistan. Mimo wieloletnich badań, naukowcy nie potrafią stwierdzić, czy długa sierść u tego kota pojawiła się na skutek mutacji utrwalanej w czasie hodowli, czy też w efekcie krzyżówki z dzikimi kotami. Podobnie nie wiadomo też w jaki sposób koty perskie pojawiły się w Europie. W Polsce zaś pojawiły się w latach 70-tych. To Jolanta Kotłubiej sprowadziła z Niemiec parę kotów perskich i od tego wszystko się zaczęło. Teraz o kota perskiego w naszym kraju nie trudno.

Wygląd
Koty perskie zaliczyć należy do kotów długowłosych. Ich sierść jest niezwykle długa i gęsta. Jego futro jest jedwabiste, wyróżnia się obfitym podszerstkiem. Włosy w takich miejscach jak brzuch, grzbiet i piersi, mogą mieć długość aż kilkunastu centymetrów. Koty perskie mają krępą sylwetkę, ale nie ociężałą. Ich waga sięga 6 kg. Jeżeli chodzi o budowę ciała kotów perskich, jest na pewno proporcjonalna. Kończyny kotów perskich są raczej krótkie, ale umięśnione. Szyja jest krótka, a klatka zaś dość szeroka. Koty perskie mają okrągłe głowy z szerokim nosem. Ich pyszczek jest wyraźnie spłaszczony. Posiadają duże i okrągłe oczy, a przy tym niezbyt długi, ale za to bardzo puszysty ogon.

Charakter
Koty perskie są raczej spokojne. Może wydawać się, że są nietowarzyskie i niezbyt mądre. Jednak to tylko pozory. Koty tej rasy są bardzo towarzyskie, lubią przyjaźnić się z człowiekiem, a z natury są bardzo wesołe. Co prawda nie mają w zwyczaju skakania po meblach, ale lubią się bawić z właścicielem, a tym bardziej chętnie poddają się pieszczotom. Koty perskie są przede wszystkim opanowane i łagodne. Ponieważ są naprawdę piękne, tak naprawdę właścicielom nie przeszkadza nawet to, że niezbyt angażują się w łowienie myszy.

Pielęgnacja
Każdy kto zdecyduje się na zakup kota perskiego powinien wiedzieć, że będzie wiązała się z tym regularna, praktycznie codzienna pielęgnacja. Długa i do tego tak gęsta sierść wymaga przede wszystkim dokładnego czesania. Tylko tym sposobem można sprawić, że sierść ta nie będzie się kołtunić. Warto również kąpać kota, aby jego sierść nie stała się zbyt sztywna od nadmiaru kurzu. Do kąpieli należy stosować odpowiedni szampon, który można kupić w dobrym sklepie. Tym sposobem można przywrócić połysk i miękkość futra. Koty perskie wymagają również pielęgnacji oczu. Do tego celu można stosować specjalne płyny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *