Kot syberyjski

      Brak komentarzy do Kot syberyjski

Kot syberyjski zaliczany jest do rasy kotów półdługowłosych, które pochodzą z Syberii. Krążą pogłoski, iż koty syberyjskie nie uczulają ludzi, jak robią to inne rasy, a to głównie dlatego, że w ich ślinie jest mniejsza zawartość białka FEL D1.

kot syberyjski

Historia kota syberyjskiego
Kot syberyjski jest przedstawicielem jednej z naturalnych ras półdługowłosych. To może świadczyć tylko o tym, że jego ewolucja przebiegała bez ingerencji człowieka. Za początek tej rasy określa się wiek XVII. Pochodzi jak nie trudno się domyślić z Syberii. Z tego też powodów jest to najpopularniejszy kot domowy w Rosji. W Polsce rozpoczęto hodowlę tej rasy dopiero w roku 1989. to Jolanta Sztykiel sprowadziła do naszego kraju pierwszego kota syberyjskiego i od tego wszystko się zaczęło.

Charakter
Koty syberyjskie znane są jako zwierzęta ruchliwe i żywiołowe. Mówi się, że mają duży temperament. Należą do kotów przyjacielskich i uczuciowych. Co bardzo ważne, koty syberyjskie nie są agresywne, przez co nie mają w zwyczaju niszczenia wszystkiego co staje im na drodze. Mimo to lubią jednak wspinać się i skakać. Z tego też powodu można je spotkać leżące na wysokiej półce czy szafce.

Opis kota syberyjskiego
Kot syberyjski jest raczej kotem średniej wielkości. Kotki są z reguły mniejsze od kocurów. Kocur waży od 8 do 10 kg. Kotki zaś ważą do 6 kg. Kot syberyjski ma masywne ciało, wyróżnia się dość mocnym kośćcem. Przybiera dość majestatyczny wygląd. Głowę ma odrobinę dłuższą niż szerszą, o delikatnych zaokrągleniach. Jego kości policzkowe są całkiem dobrze rozwinięte i wysoko osadzone. Ma nieduży, ale szeroki nos. Średniej wielkości uszy, są szeroko otwarte u nasady, ale z kolei zaokrąglone na końcach. Oczy kota syberyjskiego są duże, nieco owalne o jednolitym kolorze. Ma średniej długości kończyny i szeroki, mocny u nasady ogon. Jest dość puszysty, a sierść znajdująca się w tym miejscu gęsta i długa. O futrze tego kociaka można mówić długo. Kot syberyjski ma półdługie i gęste włosy. Jego futro jest wręcz błyszczące, przy odpowiedniej pielęgnacji i właściwym odżywianiu. Podszerstek jest podwójny i gęsty. Cechą szczególną dla jego sierści jest to, że nie kołtuni się. Za głową na szyi sierść jest nieco krótsza.

Pielęgnacja
Z uwagi na to, że futro kota syberyjskiego nie kołtuni się, nie jest trudno o nie zadbać. W zakresie pielęgnacji, należy zwyczajnie przeczesać sierść gęstym grzebieniem. Tym sposobem można usunąć martwy włos. Jeżeli chodzi o pielęgnację, trzeba również raz na jakiś czas wyczyścić uszy, a także przemyć oczy wilgotnym wacikiem.

Dla kogo kot syberyjski
Ślina każdego kota zawiera białko FEL D-1. Kiedy się czyści, pozostawia je na futrze. Z kolei kot syberyjski zawiera nieduże ilości tego białka, dlatego osoby cierpiące na alergię nie odczuwają jakiegokolwiek dyskomfortu z tego tytułu. Koty syberyjskie doskonale nadają się dla osób z alergią, gdyż pod tym względem są dla nich bezpieczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *