Leonberger

      Brak komentarzy do Leonberger

Rasa wywodząca się jeszcze z XIX wieku, wyhodowana pierwotnie w Niemczech. te piękne, masywne psy zaliczane są do grupy molosów. Rys historyczny tej rasy jest zróżnicowany i piękny. Istnieją dwie hipotezy, które mogą wyjaśniać pojawienie się tej rasy w Europie. Pierwsza z nich mówi, ze psy te są potomkami dogów tybetańskich, które występowały na terenie Alp. Druga teoria, znacznie bardziej prawdopodobna mówi, że rasa ta została stworzona na cześć miasta, które dało nazwę dla tej rasy psów. Leonberger, czyli lwia góra, było miastem pięknym. jeden z jego mieszkańców postanowił stworzyć rasę, która będzie oddawała charakter tego miasteczka. Chciał on stworzyć psa podobnego do tego, który widnieje na herbie miasta, podobnego do lwa. Aby tego dokonać skrzyżował on psa rasy nowofundland z długowłosym bernardynem. Po wielu próbach udało mu się stworzyć rasę psa wytrzymałego w pracy, o silnej budowie oraz łagodnym charakterze. Niestety, wojny, które pustoszyły Europę w XX wieku całkowicie zabiły populację eto psa. Na szczęście w II połowie XX wieku odbudowano tę rasę, głównie w Europie oraz Ameryce Północnej. Psy te posiadają olbrzymią budowę oraz muskularne łapy, na których opiera się owalna klatka piersiowa. Umaszczenie to przede wszystkim ciepłe kolory żółci, brązu, mieszanki kremu oraz rudobrązowego. Współcześnie psy te stanowią podparcie przede wszystkim dla ratowników górskich – ze względu an ich doskonały węch wspaniale sprawdzają się podczas akcji ratowniczych w górach.

Leonberger - źródło obrazka Wikipedia.org

Leonberger – źródło obrazka Wikipedia.org

Charakter oraz użyteczność
Psy te przede wszystkim są szalenie inteligentne, towarzyskie i skore do nauki nowych czynności, przez co tak chętnie wykorzystywane są do pracy z ludźmi jako psy przewodnicy oraz psy ratownicze. Co jednak może nastręczać problemów podczas ich socjalizacji to ich lenistwo i ociężałość, które mogą wykazywać w konkretnych momentach. Pies ten wyjątkowo przywiązuje się do swojej rodziny, jest posłuszny, wspaniale czuje się podczas zabaw na świeżym powietrzu. Dodatkowo warto wiedzieć, że bardzo źle znowu samotność. Pomimo, ze pies ten nie ma skłonności do agresji, konieczne jest jego socjalizowanie od szczeniaka. Wynika to z jego rozmiarów oraz możliwości nieumyślnego wyrządzenia krzywdy. Leonberger to pies, który doskonale sprawdza się również jako pies stróżujący – nie ufa obcym, a jego olbrzymie rozmiary sprawiają, że doskonale odstrasza potencjalnych złodziejów. pies ten idealnie sprawdza się do pilnowania dobytku.

Pielęgnacja oraz zapewnienie zdrowia
Ze względu na spore rozmiary podstawowym zagadnieniem związanym z pielęgnacją jest odpowiednia dieta dla tego psa. Ważne jest zapewnienie mu dużej ilości białka oraz składników odżywczych, które będą wpływały na jego sierść oraz działanie układów wewnętrznych. Weterynarze podkreślają, że szczeniaki Leonbergera powinny być karmione karmami dla psów olbrzymów, które wspomagać będą prawidłowy rozrost stawów oraz mięśni. W przypadku zaniedbania tego istnieje duże prawdopodobieństwo, ze pies będzie borykał się z nieprawidłowo rozwiniętymi stawami oraz układem ruchowym. W przypadku dorosłych psów również odpowiednia będzie specjalistyczna karma, jednak w znacznie mniejszych ilościach. Jak w przypadkach innych wielkich psów, ta rasa narażona jest na dysplazję stawów biodrowych, jak również na skręty i niedrożność żołądka. Możliwe jest również pojawienie się niedoczynności tarczycy.

W pielęgnowaniu psa bardzo istotne jest szczotkowanie psa oraz wyczesywanie martwego włosia średnio raz lub dwa razy w ciągu dwóch tygodni. Ozywać można do tego przede wszystkim szczotek o delikatnym metalowym włosiu, również nożyczek i usuwanie włosia martwego. Konieczne jest również używanie szponu przeznaczonego do miękkiego włosia, wskazane może być również użytkowanie balsamu. Istotne jest, aby skutecznie wycinać nadmiar włosów spomiędzy palców w łapach oraz włosie, które wystaje poza obszar łap. Dodatkowo warto wspomnieć, że jest to rasa wyjątkowo rządków występująca na terenie Polski.

Przeczytaj więcej leonberger hodowla, pies leonberger, leonberger szczeniaki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *