Maine Coon

      Brak komentarzy do Maine Coon

Koty Maine Coon nie dość że są piękne, to również zrównoważone i inteligentne. W hodowli rasa ta jest jedną z najpopularniejszych. Pochodzą z Ameryki Północnej. To koty silne, wyróżniające się mocną budową kości i długimi łapami z gęstym owłosieniem. Taki kot średnio waży od 6 do 11 kg. To waga przypisana kocurom. Kotki są lżejsze i waga mieści się w granicach od 5 do 7 kg. Koty te mogą uzyskać długość nawet jednego metra. Oprócz niezwykle puszystego ogona, inną, charakterystyczną cechą dla jego wyglądu są wysoko stojące uszy, zakończone specyficznymi pędzelkami. Koty Maine Coon mają trójkątną głowę, do tego długi i prosty nos oraz solidnie zarysowany podbródek. Klasyczny kolor kota tej rasy to brąz.

maine coon

Maine Coon są naprawdę duże i mogłoby się wydawać niebezpieczne, ale nie ma nic bardziej mylnego jak to stwierdzenie. Koty te są bardzo łagodne, inteligentne, okazują się doskonałymi obserwatorami. Mają dar do szybkiej nauki. Aportują ulubione zabawki, a nawet potrafią otworzyć drzwi. Koty te łatwo przywiązują się do człowieka.

Pielęgnacja kota Maine Coon
Sierść kota Maine Coon w zasadzie jak każdego innego, wymaga regularnej, ale nieskomplikowanej pielęgnacji. Minimum raz w tygodniu trzeba ją rozczesać, przy użyciu specjalnego grzebienia. Z czasem, kiedy kot się do tego przyzwyczai, nie będzie bronił się przed rozczesywanie, a zdecydowanie bardziej potraktuje to jako zabawę i stanie się to bardziej przyjemne niż denerwujące. Delikatnie należy postąpić z ogonem. Włosy na tej części ciała wyrastają zdecydowanie wolniej. Sporadycznie trzeba też wykonać pudrowanie sierści. W ten sposób nabiorą przede wszystkim blasku. Raz na jakiś czas należy sprawdzić uszy.

Żywienie
Koty Maine Coon przybierają postać naprawdę dużych zwierzaków. Dorosłe koty mogą być narażone na obciążenie układu szkieletowego. Z tego właśnie powodu trzeba przede wszystkim wzbogacić dietę kompozycją siarczanu chondroityny, glukozaminy oraz oleju rybnego. To pozytywnie wpłynie nie tylko na sam szkielet, ale i na sierść kota. Koty Maine Coon przyzwyczajają się do zjadanego pokarmu. Dlatego warto zadbać o urozmaicenie już od samego początku, aby móc bez problemu w starszym wieku wprowadzić kotu konkretny rodzaj pokarmu. Jeżeli podaje się kotom suchą karmę, koty te muszą mieć stały dostęp do wody.

Choroby
Koty Maine Coon narażone są na problemy zdrowotne związane z przerostem komory serca. Jest to dziedziczna choroba, dlatego też decydując się na zakup kota tej rasy, należy dokładnie przyjrzeć się dokumentacji dostarczonej przez hodowlę. Szybkie męczenie się, płytki oddech to mogą być pierwsze objawy tej dolegliwości. Wielki kot taki jak Maine Coon narażony jest przede wszystkim na choroby stawów. Policystowatość nerek to kolejna dolegliwość, która objawia się brakiem apetytu, ciągłym piciem wody i wymiotami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *