Maltańczyk

      Brak komentarzy do Maltańczyk

Posiadanie psa to nie tylko przyjemność wynikająca z głaskania pupila oraz możliwości pochwalenia się nim przed znajomymi. To również obowiązki, którym musimy podołać, jeśli w naszym domu pojawia się czworonożny przyjaciel. Pies potrzebuje ruchu i odpowiedniej karmy, więc musimy zastanowić się, czy jesteśmy w stanie mu to zapewnić, jeśli tylko pojawi się w naszym życiu. Wiele osób decyduje się pochopnie i kupuje psa, którym później nie chce się zajmować. Niejednokrotnie są to dzieci, które namawiają rodziców na zakup pieska, a następnie migają się od wyprowadzania go na spacery, wymiany wody w misce czy szczotkowania sierści. Jeśli w naszym domu ma pojawić się maltańczyk, musi najpierw zapoznać się z tą rasą i ocenić, czy takie wymagania nam odpowiadają.

Maltańczyki - źródło obrazka Wikipedia.org

Maltańczyki – źródło obrazka Wikipedia.org

Maltańczyki uznawane są z jedną z najstarszych ras psów, jakie istnieją na świecie. Niektóre źródła podają, że maltańczyk był znany jeszcze w czasach starożytnych. Dzięki temu, że rasa ulegała licznym modyfikacjom na przestrzeni wieków, obecne maltańczyki to silne i wytrzymałe psy. Żyją co najmniej kilkanaście lat, co pozwala ich właścicielom na cieszenie się towarzystwem pupila przez długi czas. Maltańczyk to także znakomity kompan dla dzieci, które szybko przywiązują się do domowych pupili.

Pieski posiadają niebywały urok, dzięki któremu szybko wkupiają się w łaski domowników i przykuwają uwagę każdego, kto pojawi się na horyzoncie. Maltańczyk to pies bardzo towarzyski, dlatego nie wolno zostawiać go długo samego. Jeśli nie wiemy, czy będziemy w stanie poświecić psu dużo czasu, lepiej nie decydować się na zakup maltańczyka. Jeżeli praca pochłania nam ogromną część dnia i wracamy do domu w pospiechu, aby znów z niego wyjść, maltańczyk będzie cierpiał z powodu naszej ciągłej nieobecności. To piesek dla tych, którzy spędzają z nim czas. Uwielbia towarzystwo, więc nadaje się do domów, w których zawsze ktoś jest. Idealny kompan dla osób pracujących w domu i mogących poświęcić psiakowi sporo uwagi.

Maltańczyk jest psem radosnym, który szybko przywiązuje się do właściciela. Jest łagodny, dlatego doskonale zachowuje się wobec dzieci i możemy śmiało kpić go, jeśli mamy liczne potomstwo. Maltańczyk jest dość inteligentny i szybo pojmuje wszelkie komendy. Uczenie go i zabawa z nim to ogromna przyjemność nie tylko dla psa, ale również dla jego opiekuna.

Maltańczyki nie chorują często. Nie znaczy to jednak, że można zaniedbać wizyty u weterynarza i pozostawić maltańczyka bez nadzoru specjalisty. Tym, na co warto regularnie zwracać uwagę, są żeby. Maltańczyk ma tendencję do odkładania się kamienia nazębnego, który warto usuwać. Jeśli nasz psiak ma brać udział w wystawach, musimy zatroszczyć się nie tylko o jego wygląd, ale też o zdrowie, które ma wpływ na kondycję i samopoczucie czworonożnego pupila.

Maltańczyk nie jest psem, który zniesie karcenie. Stworzony jest do rozpieszczania i zabawy. znakomicie czuje się wśród serdecznych domowników, którym może okazywać swoje oddanie. Nie oznacza to jednak, że mały maltańczyk może wejść nam na głowę. Nie wolno reagować na wszelkie jego zachcianki, bo będzie rozpieszczony i nie da nam spokoju. Jeśli często wychodzimy, możemy zabierać go ze sobą. W domu powinien zostawać na krótkie okresy czasu, ale nie znosi samotności. Konieczne są częste spacery, ponieważ mały piesek wymaga sporej dawki ruchu.

Przeczytaj na forum dyskusyjnym: psy maltańczyki, maltanczyk miniaturka, maltańczyk hodowla, hodowla maltańczyków

Maltańczyk potrafi żyć w zgodzie z innymi zwierzętami domowymi. Podczas opieki nie wolno przesadzać. Dotyczy to głównie jedzenia. Maltańczyka nie wolno przekarmiać. Jedzenie powinno być dobrane adekwatnie do jego potrzeb. Pies powinien dostawać zbilansowaną karmę, która wpłynie na jego stan zdrowia oraz kondycję włosa. Ten ostatni u maltańczyka posiada kolor biały. Piesek zyskuje przez to fantastyczny wygląd i zachwyca właścicieli oraz ich gości. Włos wymaga systematycznego czesania oraz regularnych wizyt u psiego fryzjera. Jeśli mamy psa wystawowego, zabiegi pielęgnacyjne musimy przeprowadzać znacznie częściej. Warto też zwrócić uwagę na oczy maltańczyków, które powinny być czyszczone systematycznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *