Maltańczyki – ciekawostki, wiadomości

      Brak komentarzy do Maltańczyki – ciekawostki, wiadomości

Maltańczyk to jedna z najstarszych ras psów na świecie. Była szczególnie ceniona w starożytnym Rzymie i starożytnej Grecji. Również w kolejnych wiekach maltańczyki stanowiły nieodłączne towarzystwo dworskich dam – były nawet uwieczniane na renesansowych obrazach. Jaki powinien być właściciel przedstawiciela tej rasy?

maltańczyk

Maltańczyk – zdjęcie ze strony Pixabay.com

Maltańczyk to typowy domator, lubiący spokojny odpoczynek na kanapie lub na kolanach właściciela. Będzie zatem znakomicie nadawał się dla osób ceniących domowy, spokojny tryb życia oraz dla osób starszych. Jednocześnie opiekun musi zapewnić swojemu pupilowi rozrywkę w postaci pieszczot i różnych zabaw, np. ze smakołykami czy piłką. Maltańczyki nie lubią samodzielnych figli, rzadko potrafią samotnie usiedzieć dłużej w miejscu i zająć się sobą. Dlatego właściciel powinien często okazywać swojemu pupilowi należytą uwagę, poświęcać mu czas i zaspokajać potrzebę bliskości. Musi również liczyć się z tym, że maltańczyk źle znosi dłuższy, samotny pobyt w domu. W miarę możliwości opiekun powinien zabierać pieska ze sobą lub zostawiać go w towarzystwie innej osoby.

rasy kotów, koty, atlas kotów, zwierzaki, zwierzęta domowe

Maltańczyk – zdjęcie ze strony Pixabay.com

Właściciel psa tej rasy zobowiązany jest wygospodarować sobie czas na staranną pielęgnację sierści swojego pupila. Gęste, długie futro wymaga codziennego czesania i nawilżania oraz częstych kąpieli (najlepiej raz na 2-3 tygodnie). Należy liczyć się także z dodatkowymi kosztami pielęgnacji czyli zakupem odpowiednich szczotek, odżywek, szamponów oraz wizytami u psiego fryzjera.

Opiekun maltańczyka musi zadbać również o zdrowie swojego zwierzaka i zapobiegać poważniejszym schorzeniom. Szczególną opieką otoczyć należy oczy, mające tendencję do łzawienia i infekcji, a także zęby, które często narażone są na kamień nazębny i stany bakteryjne. Należy również dbać o uszy maltańczyka i delikatnie oczyszczać ich zewnętrzną stronę oraz wyrywać nadmiar włosów z wnętrza małżowiny.

psy, rasy psów, zwierzęta domowe, psiaki, zwierzaki,

Maltańczyk – zdjęcie ze strony Pixabay.com

Właściciel maltańczyka powinien przede wszystkim być w stanie zagospodarować sporo swojego czasu dla pupila oraz pamiętać, by nie zaniedbywać jego potrzeb i pielęgnacji. Jeśli szukamy wiernego towarzysza, który za odpowiednią opiekę odwdzięczy nam się przywiązaniem i miłością, maltańczyk idealnie zaspokoi nasze potrzeby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *