Mastif

      Brak komentarzy do Mastif

Mastif to nazwa stosowana w stosunku do kilku ras psów w typie doga – są to na przykład mastify tybetańskie, mastify angielskie, mastify duńskie czy włoskie. Cechą charakterystycznąą dla tych psów jest ich masywna budowa oraz groźny wygląd. Mastify możemy podzielić przede wszystkim na psy stróżujące, ratownicze, psy wspomagające przy pracy jak również psy obronne. Historia mastifa nie jest jasna -psy te, według wielu źródeł, przywędrowały do Europy z Azji, gdzie wywodziły się od azjatyckich psów pasterskich. Ich zadaniem było odganianie agresywnych ptaków, jak również pilnowanie stada Współcześnie mastify uznawane są za psy groźne, co pozwala im pełnić bardzo charakterystyczne funkcje. Przede wszystkim ze względu na ich spore rozmiary są one doskonałymi stróżami – już sama ich sylwetka wzbudza respekt. Dodatkowo mastify wykorzystywane są również w akcjach ratunkowych – ceniony jest przede wszystkim ich wysoki iloraz inteligencji, chęć współpracy z człowiekiem oraz możliwość pracy w ciężkich warunkach – takich jak kopalnie, ośnieżone góry, również praca na jeziorach. Ważne jest jednak, aby zapewnić mastifom odpowiednie szkolenie, które skutecznie pozwoli im rozwinąć ich umiejętności. Psy te wymagają cierpliwych i stanowczych hodowców, w innym wypadku mogą zacząć sprawiać poważne problemy i być agresywne. Mastify mają skłonność do dominacji – to kolejny powód, aby ich właścicielami były osoby doświadczone i konsekwentne. Mastify charakteryzują się przede wszystkim solidną i umięśnioną budową ciała – w zależności od rasy psy te mogą mieć długą lub krótką sierść. Dodatkowo warto wiedzieć, że mastify są bardzo posłuszne i lojalne w stosunku do hodowcy. musi być on jednak bardzo konsekwentny w działaniach i nie pozwolić na to, aby pies przejął rolę “głowy” stada. Mastify zaliczane są do psów bardzo inteligentnych, przez co łatwo nawiązują kontakt z właścicielem, uczą się komend i zachowań, jak również są bardzo lojalne. Co jest inną cechą charakterystyczną to ich nieufność w stosunku do osób obcych. Tolerują one dzieci.

Mastif - źródło obrazka WIkipedia.org

Mastif – źródło obrazka WIkipedia.org

Jak wychować mastifa?
Wychowanie mastifa to przede wszystkim odpowiednie prowadzenie go – już od najmłodszych lat powinien być on chowany wśród ludzi, jak również uczony konkretnych komend. Mastify są psami wybitnie inteligentnymi, skorymi do nauki, jednakże mogą okazywać swój dominujący charakter. Istotne jest, aby zapanować nad ich pierwotnym charakterem i dostosować je do swojego trybu życia. Mastify uwielbiają się bawić – warto zapewnić im nie tylko olbrzymią dawkę ruchu, ale również zabawki – w sklepach zoologicznych, jak również supermarketach, an dziale zwierzęcym, znajdziemy wiele fajnych zabawek, które z pewnością przypadną do gustu naszemu ulubieńcowi. Mastify powinny również uczestniczyć w szkoleniach z profesjonalnymi trenerami,s szczególniee, kiedy sprawiają problemy właścicielom Podczas szkolenia bardzo istotna jest współpraca pomiędzy właścicielem a trenerem- tylko wtedy możliwe jest osiągnięcie odpowiednich rezultatów szkolenia Mastify potrzebują odpowiedniej dawki ruchu – uwielbiają one spacerować, biegać. Zmęczenie jest im potrzebne do zachowania odpowiedniego humoru AK i sylwetki. Koniecznym jest również zapewnienie psu możliwości odpoczynku w kojcu. Nie pozwólmy na to, aby pies zajmował przestrzeń należną człowiekowi.

W wolnej chwili przeczytaj na forum mastify, mastif neapolitanski, mastif tybetański hodowla, mastiff tybetanski, tybetański mastif

Żywienie i pielęgnacja
Pielęgnacja mastifa to przede wszystkim regularne wizyty u weterynarza. Psy te narażone są przede wszystkim na otyłość, która z kolei może zagrażać nie tylko ich sercu, ale również stawom. Pies ten powinien być również regularnie szczepiony oraz odrobaczany. Kolejnym ważnym aspektem jest utrzymywanie w czystości sierści, szczególnie tych ras, które posiadają długą oraz jedwabistą sierść. Konieczne jest stosowanie nie tylko szczotki, ale również odpowiednich szamponów, które wspomogą pielęgnację sierści. Mastify powinny być karmione przede wszystkim mokrym i suchym pokarmem, w ich diecie powinno się również jednak pojawiać surowe mięso, które jest najlepszym dostawca naturalnego białka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *