Nowofundland

      Brak komentarzy do Nowofundland

Nowofundland to pies budzący podziw. Pokaźne rozmiary nie pozwalają przejść obok niego obojętnie. Rasa ma swoje korzenie w Nowej Fundlandii w Kanadzie. Od miejsca pochodzenia rasy powstała jej nazwa. Początkiem powstania rasy Nowofundland miały być krzyżówki psów zamieszkujących tereny wyspy Indian Beotuk z psami, które pojawiły się na wyspie w momencie przybycia na nią wikingów. Miało to miejsce na przełomie jedenastego i dwunastego wieku, a psy, które wykorzystano do stworzenia rasy, pomagały w polowaniach na niedźwiedzie. Specjaliści mówią tutaj także o udziale psów europejskich. W wyniku licznych krzyżówek osiągnięto rasę, która początkowo pełniła rolę psów pociągowych. Obecnie Nowofundland to znakomity towarzysz. Psy tej rasy pełnią także rolę psów ratowniczych, do czego przyczyniają się ich warunki fizyczne. Mimo sporej masy Nowofundland ma swobodne ruchy i doskonale sprawdza się jako pies ratowniczy.

Nowofundland - źródło obrazka WIkipedia.org

Nowofundland – źródło obrazka WIkipedia.org

Psy tej rasy charakteryzują się imponującą muskulaturą. Masywne i duże psiaki to dla wielu osób fantastyczni kompani. Obowiązuje wzorzec, według którego pies ma być dość długi, a jego wysokość nie powinna przekraczać długości. Imponująca jest też waga. Dorosły Nowofundland może ważyć ponad sześćdziesiąt kilogramów. Waga jest nieco niższa w przypadku suk i tutaj wynosi lekko ponad pięćdziesiąt kilo. Psy posiadają szeroką klatkę piersiową. Mocno osadzony ogon zwykle noszony jest prosto. Rasa ma pokaźne rozmiary, jednak są to psy bardzo opiekuńcze. Przywiązują się do opiekunów i są bardzo przyjazne dla dzieci.

Włosy Nowofundlandów mogą być delikatnie pofalowane. W wyniku licznych krzyżówek i przemian tej rasy zmieniało się także ubarwienie. Dzisiaj mamy do czynienia z Nowofundlandami o maści czarnej, brązowej oraz biało-czarnej. Włosy psów tej rasy są odporne na przemoczenie. Być może to także przyczynia się do pełnienia przez nich roli psów ratowniczych. Czarne Nowofundlandy mogą mieć białe włosy na ogonie czy na klatce piersiowej. W przypadku umaszczenia biało-czarnego mamy do czynienia z różnorodnym rozmieszczeniem barw. Hodowcy posiadają oczywiście swój wzorzec, który jest najbardziej pożądany i najchętniej wybierany przez nabywców.

Nowofundland to bardzo przyjazny pies. Rasa jest towarzyska i od zawsze żyjąca w zgodzie z ludźmi. Ze względu na muskulaturę i siłę psów wykorzystuje się je przy zaprzęgach sportowych oraz w ratownictwie. Znakomite warunki fizyczne i umiejętności Nowofundlandów sprawiają, że są w stanie uratować tonącego. Eksperci oceniają długość życia Nowofundlanda na około jedenaście lat.

Są to psy dość spokojne, które nie wymagają solidnej dawki ruchu podczas długich spacerów. Zwykle wystarczy im przydomowy ogród. Nie oznacza to jednak, że Nowofundland nadaje się do mieszkania w bloku lub małego ogródka. Pies potrzebuje odpowiedniej ilości ruchu i musimy mu to zapewnić. Są to psy życzliwe dla ludzi i bardzo opiekuńcze. Przyjazne dla dzieci. Psy tej rasy można łatwo nauczyć posłuszeństwa, mimo że z natury bywają nieco leniwe. Wygląd. Nowofundlanda budzi respekt, jednak nie jest to pies, który znakomicie sprawdzi się jako stróż posesji. Jest odważny.

Przeczytaj na naszym forum dyskusyjnym nowofundland hodowla, nowofunland szczeniaki, pies nowofunland, nowofunlandy

Aby pies zachował zdrowie przez długie lata, wymaga systematycznych odwiedzin u weterynarza. Nie wolno zapominać o szczepieniach. Ważne jest także odpowiednie żywienie. Psy to zwierzęta mięsożerne, więc karmienie Nowofundlanda resztkami z obiadu może przyczynić się do pojawienia się problemów z żołądkiem, na które tej psy są średnio narażone. Niewskazane jest podawanie kartofli czy kasz, ponieważ nie są to produkty, do których trawienia pies jest z natury przygotowany. Najlepszym rozwiązaniem jest pełnowartościowa karma ze sporą zawartością mięsa. Dostarcza ono cennych składników odżywczych, które są łatwo trawione przez psa i zapewniają mu zdrowy rozwój. Ponadto warto stawiać na profesjonalnie przygotowane gotowe karmy, w których mamy bogactwo niezbędnych dla Nowofundlanda składników. Znajdziemy tu potrzebne białko, węglowodany, zdrowe tłuszcze, witaminy i minerały.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *