Owczarek australijski

      Brak komentarzy do Owczarek australijski

Owczarek australijski zaliczany jest do grup psów zaganiających oraz pasterskich – doskonale radzą sobie z bydłem oraz owcami, mogąc jednocześnie wykorzystać nadmiar energii. Pomimo swojej nazwy, rasa tego psa została wyhodowana w Stanach Zjednoczonych. Zwykło mawiać się, że pierwotnie rasa ta powstała na wskutek krzyżówek różnych osobników tego gatunku w jedno miejsce oraz ich krzyżowanie. Psy te, pieszczotliwie przez hodowców i właścicieli, nazywane są również asusie Jak wygląda życie posiada tego psa? Przede wszystkim warto wspomnieć o charakterze psiaka – to psy żywię, bardzo inteligentne, skore do nauki i zabawy, chętnie współpracujące z ludźmi. Współcześnie są one wykorzystywane przede wszystkim do pracy przy stadach, ale również jako psy ratownicy czy psy towarzyszące osobom chorym czy starszym. Ich łagodny charakter pozwala również na bliskie kontakty z dziećmi – psy te tolerują dzieci i lubią się z nimi bawić. Kolejną ważną cechą tych psów jest ich żywiołowość – owczarki australijskie muszą mieć czas na wybieganie się, dlatego zalecane są hodowcom o aktywnym trybie życia. Psy te szybko uczą się nowych sztuczek, a prawdziwą radością jest dla nich możliwość wykazania się przed właścicielem. W stosunku do swojego pana są lojalne, przywiązane i bardzo przyjacielskie.

Owczarek australijski - źródło obrazka Wikipedia.org

Owczarek australijski – źródło obrazka Wikipedia.org

Żywienie owczarka australijskiego
Odpowiednie żywienie psa to kwestia priorytetowa – odpowiednio dobrana karma zapewnia nie tylko zdrowie naszego psa, ale przede wszystkim możliwość regeneracji sił oraz zapewnienie psu odpowiedniej dawki składników odżywczych. Istotne jest również, aby karma była podawana w stałych i regularnych porach dnia. Pies powinien mieć 2-3 miski z pożywieniem. W pierwszej powinna znajdować się świeża woda – obowiązkiem właściciela jest kontrolowanie, czy w misce tej nie brakuje wody. Pies potrzebuje wody nie tylko do uzupełniania jej braków w organizmie, ale również do chłodzenia ciała czy też do umożliwienia przebiegania wszelkich procesów zachodzących wewnątrz organizmu. Kolejnym ważnym aspektem karmienia jest karma morka – zazwyczaj dostaniemy ją w puszkach, ale możemy kupować ją również w sklepach garmażeryjnych. Karmy produkowane są na bazie mięsnych kawałków zanurzonych w sosach lub też w galaretce. Pokarmy tego typu zawierają wszelkie niezbędne składniki odpowiednie do prawidłowego rozwoju psa. Producenci karm dla psów zapewniają, że posiadają one odpowiednie wartości składników odżywczych. Ostatnim rodzajem karmy jest karma sucha, do kupienia w wielkich workach, lub też znacznie mniejszych opakowaniach. Sucha karma, poza właściwościami energetycznymi i odżywczymi, wpływa również na zdrowie naszego owczarka – poprzez gryzienie twardych pokarmów owczarek pozbywa się nadmiaru kamienia nazębnego, który gromadzi się podczas jedzenia. Może być on powodem groźnych chorób przyzębia, paradontozy a nawet chorób nowotworowych. Warto dbać o uzębienie naszego psa.

Pielęgnacja owczarka australijskiego
Pielęgnacja psa takiego jak owczarek australijski wymaga nie tylko regularnych wizyt u weterynarza, ale również zapewnienie mu zbilansowanej diety, odpowiedniej dawki ruchu oraz zabiegów pielęgnacyjnych. Owczarki tak samo jak inne psy narażone są na liczne kontuzje oraz zniekształcenia w obrębie kości. Istotne jest, aby pies był pod stałą opieką specjalisty. Kolejnym ważnym aspektem jest możliwość zapewnienia mu odpowiedniej dawki ruchu – dzięki temu pies będzie rozwijał się prawidłowo i możemy mieć pewność, że nie postanowi z nudów niszczyć naszych ubrań czy mieszkania. Co ważne, warto bawić się z psem konkretnymi przedmiotami: freestyle, piłką – psy te bardzo lubią łapanie takich przedmiotów w powietrzy oraz umożliwia im to wykazanie się przed właścicielem. Ostatnim ważnym aspektem jest szczotkowanie psa – długa sierść zbiera wiele brudu i kurzu, dlatego istotne jest szczotkowanie jej, usuwanie zanieczyszczeń oraz pielęgnacja. Szczotki oraz szampony znajdziemy przede wszystkim w dobrze zaopatrzonych sklepach zoologicznych oraz supermarketach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *