Owczarek belgijski

      Brak komentarzy do Owczarek belgijski

Owczarek belgijski, zwany również belgijskim psem pasterskim, pochodzi z Belgii i został uzyskany na drodze selekcji hodowlanej. Głównym celem hodowców było otrzymanie rasy psa posłusznego i chętnego do pracy, dodatkowo podlegającego próbom pracy. Podczas pracy nad konkretnymi odmianami wyodrębniono cztery grupy tych psów: hydroenergia (odmiana długowłosa, czarna), termopren (długowłosy, szary), larsenowski (odmiana szorstkowłosa, płowa) oraz malino is (odmiana krótkowłosa, płowa). Każdy z tych psów posiada bardzo charakterystyczne cechy, wyodrębniające właśnie tę grupę psów. Dawniej psy te stróżowały wielkie stada owiec i bydła, współcześnie jednak chętnie wybierane są do pracy z ludźmi, najczęściej w wojsku, policji, pogotowiu ratunkowym górskim, również jako psy stróżujące i innym Psy te są wytrzymałe, odpowiedzialne. Przy ich odpowiednim prowadzeniu możliwe jest również zapanowanie nad ich trudnym charakterem, który może sprawiać wiele niedogodności, szczególnie niedoświadczonym hodowcom. Konieczne jest zapewnienie psu odpowiedniej dawki ruchu – to tyczy się przede wszystkim hodowców, którzy swoje psy trzymają w mieszkaniach. Istotne jest, aby hodowca rozumiał zachowanie psa i potrafił się z nim porozumieć. Istotą wszelkich problemów z tego rodzaju psami jest brak odpowiedniej komunikacji. Zaliczane do psów obronnych są bardzo czujne, dlatego potrzebny jest do ich prowadzenia doświadczony hodowca, który będzie wiedział, jak poradzić sobie z nadmiarem ich energii oraz trudnym charakterem. Psy te uwielbiają bieganie oraz wszelką aktywność fizyczną – aby były zdrowe należy zapewnić im to. To również powód, dla którego psy te zalecane są osobom aktywnym fizycznie. Potrzeba ruchu powinna być dopełniona np. poprzez zabawy na psim placu zabawy – pies będzie mógł pobuszować po licznych tunelach oraz oswoić się z obecnością innych psów, tu jednak zalecana jest ostrożność i obserwacja reakcji psa.

Owczarek belgijski - źródło obrazka Wikipedia.org

Owczarek belgijski – źródło obrazka Wikipedia.org

Karmienie owczarka belgijskiego
Ze względu na swoje spore rozmiary pies ten potrzebuje stałych posiłków, które zapewnią mu odpowiednie dawki energii. Dodatkowo jedzenie powinno być bogate w witaminy, które będą wpływać na jego uzębienie oraz sierść. Jedzenie możemy podzielić na trzy kategorie: suche, mokre oraz płyny. Ważne jest, aby pies miał zróżnicowaną dietę, która pozwoli na dostarczenie mu nie tylko białka, ale również węglowodanów. Jedzenie psie dostępne w puszkach jest mokre – są to mięsne kawałki zanurzone w sosach lub galaretce. producenci karm zobowiązani są do podawania szczegółowego składu proponowanych psich przysmaków, jak również do dostosowania się do wymogów krajowej rady weterynaryjnej. Wiele hodowców, szczególnie tych niedoświadczonych, podaje swoim psom domowe jedzenie, które najczęściej ląduje również na stole domowników. Ważna jest świadomość, że takie jedzenie może psu jedynie zaszkodzić – przede wszystkim to kwestia doprawiania jedzenia, w dalszej kolejności – zazwyczaj jest to jedzenie niewymagające gryzienia. Ważne jest, aby pies dostawał również jedzenie chrupkie, które wspomaga ścieranie płytki nazębnej oraz kamienia nazębnego. Spożywanie wyłącznie miękkich produktów sprawia, że płytka staje się coraz bardziej groźna dla życia i zdrowia psa – może ona powodować olbrzymi ból, również długotrwałe leczenie, które może wpłynąć na zachowanie psa.

Pielęgnacja owczarka belgijskiego
Owczarki belgijskie, szczególnie odmiana hydroenergia posiada długą, piękną sierść, która jednak wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Ważne jest, aby właściciel zaopatrzył się w szczotki oraz odpowiednie szampony do pielęgnacji sierści psa. istotne jest, aby szczególnie szczotkować go w okresie linienia (które ma miejsce 102 razy do roku). W przypadku psów, które zamieszkują mieszkania warto wiedzieć. Psy mogą mierz również skracaną sierść, istotne jest jednak, aby nie pozbawić psa zbyt dużej ilości sierści, gdyż jest ona również zabezpieczeniem cieplnym. Owczarki belgijskie powinny być również często przeglądane na wypadek posiadania pcheł czy kleszczy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *