Owczarek kaukaski

      Brak komentarzy do Owczarek kaukaski

Owczarek kaukaski to pies o sporych rozmiarach. Misiowaty wygląd sprawia, że trudno ominąć psiaka bez zwracania na niego uwagi. Owczarki kaukaskie przez wiele lat hodowane były w izolacji. Wzorzec rady został stworzony dopiero w latach osiemdziesiątych. Jak wskazuje nazwa, psy te pochodzą z Kaukazu. Mają być spokrewnione z psami pochodzącymi z Tybetu, a ich natura ma odpowiadać charakterowi psów bojowych i pasterskich, które były hodowane w Azji. Niektórzy uważają, że rasa powstała właśnie przy udziale psów, które przybyły z kupcami i wojownikami w rejon Kaukazu. Stamtąd rasa miała rozprzestrzeniać się powoli w krajach europejskich. Psy przetrwały nieprzychylne warunki panujące w górach dzięki swojej budowie i charakterowi. Pies wymaga powolnego przystosowywania go do otoczenia, w którym się znajdzie. Musimy stopniowo uczyć go oczekiwanych zachowań. Jest to pies uparty, zatem nachalność i chęć szybkiego nauczenia go funkcjonowania w nowych warunkach może jedynie wzbudzić jego agresję, a u nas zdenerwowanie i brak cierpliwości.

Owczarek kaukaski - źródło obrazka Wikipedia.org

Owczarek kaukaski – źródło obrazka Wikipedia.org

Owczarki kaukaskie to duże psy, które mają imponujące umięśnienie oraz mocne kości. Masywna budowa sprawia, że czujemy respekt, gdy na naszej drodze stanie dorosły owczarek kaukaski. Psy różnią się od suk przede wszystkim rozmiarem, ponieważ są wyraźnie większe. Pies może osiągnąć nawet ponad siedemdziesiąt centymetrów wysokości. W przypadku suk wzrost z reguły nie przekracza siedemdziesięciu centymetrów. Wygląd owczarka kaukaskiego z pewnością przyczynił się do tego, że pierwotnie psy te były wykorzystywane jako stróże. Chroniły stada przed groźnymi dzikimi zwierzętami.

Psy poosiadają zwykle długi włos, który gęsto pokrywa muskularne ciało. Włosy mogą być rudawe, słomkowe, szare lub szaro-czarne. Sierść wymaga czesania raz w tygodniu. Owczarka kaukaskiego nie musimy jednak kąpać. Jest to ostateczność. Pies wymaga sporej dawki ruchu. Absolutnie nie powinniśmy decydować się na zakup owczarka kaukaskiego, jeśli mieszkamy w bloku. Brak aktywności fizycznej może przełożyć się na to, że psiak z czasem stanie się otyły, a to nie sprzyja jego dobrej kondycji i zdrowiu. Najlepszym miejscem na wychowywanie owczarka kaukaskiego jest dom z ogrodem. Niezbędne są spacery. Pies staje się stróżem posesji i nie toleruje obcych, którzy się na niej pojawią. Wskazane jest posiadanie psa od szczenięcia, ponieważ wtedy zaakceptuje domowników i będzie doskonałym towarzyszem. Psy te polecane są osobom, które nie mają słabego charakteru. Sam psiak jest uparty, więc opiekun musi być stanowczy, aby podporządkować sobie olbrzyma. Owczarek kaukaski jest bardzo odważny, a ponadto nieufny wobec obcych. Jeśli na terenie posesji pojawia się obcy człowiek lub zwierzę, owczarek kaukaski może natychmiast zaatakować. Bardzo często pies wybiera jedną osobę, której się słucha, podczas gdy resztę domowników po prostu toleruje.

Głowa owczarka jest masywna. Posiada on zwykle wiszące uszy oraz głęboko osadzone oczy. Szeroka klatka piersiowa oraz mocny i znakomicie umięśniony grzbiet. Owczarek kaukaski ma okrągłe i duże łapy. Porusza się zwykle powoli, ale dość swobodnie. Uznaje się, że psy o wydłużonej sylwetce lub lekkim i słabym kośćcu odstają od wzoru rasy. Dyskwalifikująca jest też tchórzliwość i nadpobudliwość. Rasowy owczarek kaukaski jest opanowany i ma silny charakter. Bywa nieustraszony. Za odstające od wzorca uznaje się też psy, których maść jest wątrobiana lub ma całkowicie czarną barwę.

Owczarki kaukaskie najlepiej czują się na świeżym powietrzu. Nie wolno trzymać ich w zamknięciu w budynkach. Pies wymaga też kontrolowania zdrowia, stanu uzębienia oraz wykonywania wymaganych szczepień. Ponadto stawiajmy tylko na pełnowartościowe karmy. Najwygodniejszym sposobem na zdrowe żywienie psa jest zakup gotowej karmy mokrej lub suchej. Zawiera ona odpowiednią porcję składników odżywczych, które pozwolą owczarkowi kaukaskiemu zachować zdrowie i energię. Ponadto nie wolno zapominać, że pies zawsze musi mieć dostęp do świeżej wody. Ta zasada obowiązuje nie tylko latem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *