Papillon

      Brak komentarzy do Papillon

Pies to dla wielu osób wierny towarzysz. Zanim jednak pojawi się w naszym domu, powinniśmy należycie przygotować się na jego przybycie. Niektórym osobom wydaje się, że dwa krótkie spacery spełnią wymagania psa, a resztki z obiadu będą dla niego smakołykiem i zbilansowanym pokarmem. Nic bardziej mylnego. Psy potrzebują określonej ilości ruchu, jaki musimy im zapewnić. Jeśli pragniemy towarzysza do biegania, zwrócimy uwagę na zupełnie inne rasy niż wtedy, gdy chcemy jedynie psiaka do towarzystwa, który nie wymaga długiego pobytu na świeżym powietrzu. Jeśli pragniemy domowego pupila, który będzie ulubieńcem domowników, warto zainteresować się psem rasy Papillon.

Papillon - źródło obrazka Wikipedia.org

Papillon – źródło obrazka Wikipedia.org

Papillon to rasa, o której wzmianki pojawiały się już w średniowieczu. Były to psy, które stanowiły towarzystwo głównie dla arystokratów. Psiaki tej rasy to radosne stworzenia, które znakomicie nadają się do towarzyszenia swoim opiekunom i umilania im czasu. Papillon może mieszkać z rodziną w bloku, dlatego jest chętnie wybierany przez osoby posiadające niewielkie mieszkania i pragnące posiadać sympatycznego pupila.

Nazwa tych radosnych piesków wywodzi się od francuskiego słowa „papillon”, które oznacza motyla. Idealnie nawiązuje to do charakterystycznego kształtu uszu, jaki posiadają psy rasy Papillon. Zdecydowanie przypomina on rozłożone skrzydła motyla. Te wesołe zwierzęta znane były już w szesnastym wieku. Nie ma zgody, co do konkretnego pochodzenia rasy, ale wiadomo, że narodziła się ona na terenie Europy. Inna teoria mówi, że Papillon pochodzi z dziewiętnastego wieku, a jego przodkiem był pies wywodzący się z linii psów ze zwisającymi uszami.

Papillon jest czujny i może pełnić rolę stróża. Informuje właściciela o pojawieniu się intruza na terenie posesji. Psiaki tej rasy dobrze czują się w mieście, jednak nie powinniśmy zapominać o odpowiedniej ilości spacerów. Papillon nie jest bardzo szczekliwy, jednak stróżowanie wychodzi mu ciałkiem dobrze. Temperament tych niewielkich psów pozwala im na ogromna dawkę zabawy. Papillon bywa nieufny wobec obcych, jednak nie jest to regułą. Szkolenie psiaka nie jest trudne.

Umaszczenie psa rasy Papillon bazuje na białej sierści z dodatkiem łat w kolorze czarnym lub czerwonym. Włosy psiaka nie są trudne w pielęgnacji. Zaleca się dokładne wyczesywanie włosa raz lub dwa razy w tygodniu. Jeśli nie posiadamy odpowiednich akcesoriów do pielęgnowania włosów naszego ulubieńca, warto odwiedzić specjalistyczny sklep, który jest dobrze zaopatrzony. Sprzedawca doradzi nam wybór szczotki oraz grzebienia, dzięki którym łatwo i szybko wyczeszemy włosy psiaka, usuwając z nich kołtuny czy zanieczyszczenia, które ukryły się pomiędzy sierścią.

Papillon to niewielki piesek. Jego długość jest nieco większa niż wysokość. Pieski mają dość duże oczy o kształcie migdałów. Charakterystyczne są uszy, które przypominają rozłożone skrzydła motyla. Piesek prezentuje się bardzo sympatycznie i szybko zdobywa serce domowników. Piesek ma proste i niewielkie łapki, a także mocne pazury. Psiak waży niewiele. Istnieje możliwość zakupu psiaka ważącego do trzech kilogramów, ale są również osobniki ważące pięć kilo.

Przeczytaj na forum dyskusyjnym: pies papillon, pappilon

Żywienie psa wymaga odpowiedniego doboru karmy. Nie powinniśmy dawać psu jedzenia, które sami zjadamy. Kartofel nigdy nie zastąpi mięsa, które pies łatwo strawi i uzyska z niego dobrze przyswajalne białko. W sklepach zoologicznych i w klinikach weterynaryjnych dostępne są karmy o zbilansowanym składzie, które idealnie spełniają potrzeby psów małych, średnich czy dużych ras. Papillon potrzebuje składników odżywczych, witamin i minerałów, które będą wspomagać jego wzrost i rozwój. Znajdziemy je w karmie suchej czy mokrej. Pies powinien też mieć zapewniony dostęp do świeżej i czystej wody. Jeśli wychodzimy z domu na kilka godzin, możemy zainwestować w fontannę, która działa za pomocą baterii i filtruje wodę dla naszego pupila. Wesoły i przywiązany do właściciela Papillon powinien być dobrze odżywiony, aby jak najdłużej cieszyć się dobrym zdrowiem i kondycją.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *