Posokowiec bawarski

      Brak komentarzy do Posokowiec bawarski

Posokowiec bawarski zaliczany jest do ras psów myśliwskich, gończych, które doskonale służą i wspomagają człowieka podczas polowania. Rasa ta wywodzi się z posokowców hanowerskich, jednak warto dodać, ze dalsze krzyżówki miały na celu osiągnięcie rasy psa o znacznie lżejszej masie, który doskonale nadawałby się zarówno do tropienia, jak i do pracy. Masa psa dochodzi do 30 kilogramów. Rasa ta od XX wieku zdobywała coraz większą popularność, w szczególności na Węgrzech jak i w Austrii, w Polsce znana jest szerzej od lat 60-70 XX wieku. Psy te odznaczają się doskonałą przydatnością podczas polowań – mają znacznie lepszy węch od posokowca hanowerskiego i sprawdzają się w tropieniu zwierzyny takiej jak jelenie czy dziki. Pies ten jest określany mianem powściągliwego, ale również trudnego w ułożeniu. Trudny charakter powinien być opanowany przez doświadczonego hodowcę, który nie tylko zapewni odpowiednie zajęcia dla psa, ale również pozwoli na wykorzystanie jego naturalnych predyspozycji do tropienia, gonienia i innych zabaw. Pies może okazywać agresję w chwilach, kiedy czuje się zagrożony, lub gdy zagrożony jest właściciel. Posokowce są średniej budowy, ich ubarwienie jest podpalane, ciemnobrązowe, kasztanowe, na pysku i uszach znacznie ciemniejsze. Sierść tych psów określana jest jako krótka i delikatnie szorstka, nieco dłuższa jest na ogonie, łapach oraz brzuchu. Posokowce tolerują dzieci, jednak warto przez kilka dni poobserwować, jak zachowuje się pies w towarzystwie dziecka. Istotne jest również, aby dziecko było ostrzeżone, że psu nie wolno robić krzywdy.

Posokowiec bawarski - źródło obrazka Wikipedia.org

Posokowiec bawarski – źródło obrazka Wikipedia.org

Aktywność i prowadzenie posokowca
Posokowce bawarskie są psami ciekawymi i żywymi – warto zapewnić im odpowiednią ilość ruchu i aktywności, aby nie przyszło im do głowy niszczenie sprzętu domowego. Posokowce doskonale czuć się będą na długich spacerach,a le również zabawach na psich placach zabaw, gdzie nie brak tunelów, ruchomych ławeczek, jak również innych psiaków. Ważne jest, aby pies przyzwyczaił się do obecności innych psów. Warto poobserwować jego zachowanie w stosunku do innych psów. Jak zostało wspomniane wcześniej, psy te wymagają odpowiedniego prowadzenia – powinny być uczone nowych sztuczek, jednak może zająć to nieco więcej czasu niż w przypadku innych ras. Posokowce doskonale rozumieją się z dziećmi, są dla nich niegroźne i są wspaniałymi kompanami podczas zabaw. Posokowce uwielbiają biegać, skakał, aportować, węszyć i tropić. Warto przeznaczyć kilkanaście złotych na odpowiednie zabawki dla nich: piłki, gryzaki, mocne liny – wszystko co może przydać się podczas zabawy. Oczywiście ważna jest również nagroda za wykonanie poleceń – podczas spacerów miejmy przy sobie ulubione przysmaki. Pies w ten sposób motywowany poczuje, że robi coś właściwie i chętnie będzie powtarzał zabawy na komendę. Równie ważne co aktywność jest zapewnienie odpowiedniego legowiska dla psa, szczególnie psa tak aktywnego. Wiele posokowców, czując silną więź z właścicielem, decyduje się na spanie w łózko jednakże nie jest to dobra metoda. Pies powinien mieć swoje legowisko, w cichym i zacienionym miejscu. Warto poszukać takiego kojca, który wielkością będzie odpowiadał wielkości psa.

Karmienie oraz odżywianie posokowca
Odpowiednia dieta dla posokowca jest niezwykle istotna – ma ona wpływ nie tylko na jego zdrowie fizyczne, ale również wygląd. Posokowce powinny dostawać przede wszystkim pokarmy bogate w białko – dzięki diecie bogatej w białko możliwe stanie się uzupełnianie niedoborów powstałych na wskutek aktywności fizycznej psa. Dodatkowo bardzo ważnym elementem jest zapewnienie psu odpowiedniego jedzenia, które wspomoże ścieranie kamienia nazębnego – to problem wielu psów. Kamień nazębny może stanowić realne zagrożenie dla zdrowia lub życia psa w momencie, kiedy stan bakteryjny jest wysoki. Wyłącznie jedzenie twardych pokarmów, takich jak jedzenie chrupkie, pozwala na skuteczne ścieranie tego typu osadu jak również na zniwelowanie ryzyka występowania chorób jamy ustnej psa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *