Ratlerek

      Brak komentarzy do Ratlerek

Ratlerek, którego poprawna, pełna nazwa to pinczer miniaturowy, to rasa psa zaliczana do grupy pinczerów, wyhodowana pierwotnie w Niemczech, jako zmniejsza odmiana pinczera średniego. Co jednak istotne – rasa ta nie posiada żadnych oznak karłowatości, takich jak okrągła głowa czy wyłupiaste. Bardzo blisko ratlerkom również do terierów, jednak jest to dalej oddzielna grupa ras. Piesek ten, pomimo swoich niewielkich rozmiarów, wykorzystywany był jako pies stróżujący jak również pies towarzyszący. Co istotne – jest to pies znany od wieków, jedna z najstarszych ras psów. Co ciekawe, dawniej psy te służyły jako szczurołapy, zarówno w domostwach jak i zakładach spożywczych czy statkach. Doskonale radziły sobie z polowaniem na te niewielkie stworzenia, wspomagając tym samym właścicieli budynków przed inwazją tych szkodników.

Ratlerek - źródło obrazka Wikipedia.org

Ratlerek – źródło obrazka Sprzedajemy.pl

Ratlerki charakteryzują się harmonijną budową, która powinna zamykać się w kwadracie. Sierść jest krótka, umaszczenie ciepło brązowee Pomimo niewielkich rozmiarów pies ten wykorzystywany był jako stróżujący, a wszystko to przez jego silny instynkt łowiecki. Czym zaskoczy nas ten piesek? przede wszystkim swoim charakterem – pomimo niewielkich rozmiarów pies ten potrafi być bardzo odważny, szczególnie kiedy chodzi o obronę członków rodziny. W stosunku do opiekuna jest bardzo lojalny i przywiązany, cierpi, kiedy pozostawia się go samego na dłużej. Co ciekawe, są one zazwyczaj bardzo nieufne w stosunku do osób obcych. Ratlerki posiadają bardzo silny instynkt łowiecki, nie powinno więc dziwić przynoszenie przez niego zdobyczy w postaci niewielkich gryzoni czy kretów. Ratlerki uwielbiają ruch i zabawę – warto zapewnić im odpowiednią ilość ruchu każdego dnia, spacer, bieganie. Odpowiednie zabawki również będą przydatne – piłki, kółka – wszystko, czym można rzucać lub turlać.

Czym karmić ratlerka?
Pies ratlerek, tak samo jak każdy pies, potrzebuje przede wszystkim sporej ilości białka w pożywieniu. Stanowi ono podstawę jego żywienia, jak również wspomaga budowanie odpowiedniej muskulatury oraz umożliwia aktywne spędzanie czasu bez uszczerbku na zdrowiu psa. Wielu hodowców, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z hodowlą tego niewielkiego pinczerka twierdzi, że psy te mogą być karmione pożywieniem, które spożywają ludzie. Nic bardziej mylnego! Psy, bez względu na rasę, powinny dostawać karmę przeznaczoną wyłącznie dla nich. Wynika to przede wszystkim z obecności konkretnych składników odżywczych, jak również z powodu twardości jedzenia. Warto również pamiętać o karmie suchej, która gwarantuje odpowiednie ścieranie płytki nazębnej oraz niweluje ryzyko powstawania zakażeń w obrębie jamy pyska psa. Koniecznością jest również zapewnienie świeżej wody psu, bez względu na porę roku. Woda niezbędna jest przede wszystkim w procesie chłodzenia ciała, ale również dla zaspokojeniaa pragnienia oraz przy większości procesów zachodzących w ciele psa. Weterynarz w szczególnych przypadkach może zalecić stosowanie odpowiednich odzywek spożywczych, które uzupełnią dietę naszego pupila. Są to odżywki na bazie węglowodanów, białek oraz witamin i soli mineralnych. Dostępne są one w sklepach zoologicznych jak również u samych weterynarzy.

Ratlerek – wychowanie oraz spędzanie czasu razem
Psy ratlerki są zwierzętami towarzyskimi, lubią spędzać czas w towarzystwie dorosłych, dzieci, osób starszych. Przy odrobinie cierpliwości warto nauczyć je kilku sztuczek i odpowiednio je za nie nagradzać. Pieski te uwielbiają zabawę, konieczne jest więc zapewnienie im odpowiednik ilości ruchu na świeżym powietrzu. Warto jednak wspomnieć, że są to pieski, które doskonale czują się mieszkając zarówno w bloku, jak i w dużym domu. Ratlerki narażone są na choroby takie jak dysplazja, złamania, również choroby skóry. Warto regularnie odwiedzać lekarza weterynarii, aby mieć pewność, że nasz pupil jest zdrowy i nie zagraża mu żadna choroba. Istotne jest również pilnowanie kontrolnych szczepień, odrobaczanie oraz oglądanie psa pod kątem obecności pcheł czy kleszczy. Pieski mogą również chorować na choroby zakaźne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *