Samoyed

      Brak komentarzy do Samoyed

Samoyed to pies, który zaliczany jest do szpiców. Jest to zwierzę średniej wielkości. Historia rasy sięga dawnych czasów, kiedy plemię Samojedów wykorzystywało te psy do ciągnięcia zaprzęgów i do polowań. Podobno psy wspomagały swoich właścicieli także w czasie syberyjskich mrozów, ogrzewając ludzi ciepłem własnego ciała. Mimo, że na terenie Rosji Samoyed był znany od setek lat, w Europie zyskał popularność dopiero w dziewiętnastym wieku. Psiaki posiadają podszerstek, który chroni je przed niskimi temperaturami, a także piękny i długi włos. Barwą, która przykuwa uwagę do sierści psa, jest biel. Samoyed o śnieżnobiałym kolorze włosa prezentuje się bardzo dumnie i jest pięknym psem, którego posiadanie sprawia radość właścicielowi.

Samoyed - źródło obrazka Wikipedia.org

Samoyed – źródło obrazka Wikipedia.org

Samoyed to pies pełen energii. Nie można zabraniać mu jej spożytkować. Psiak potrzebuje ruchu, więc nie nadaje się do zamknięcia w mieszkaniu. Musi mieć miejsce, gdzie będzie mógł biegać, a podczas spacerów chętnie pozna nowe miejsca. Wiele osób nie zapoznaje się z wymaganiami rasy, a po przywiezieniu psa do domu doznaje rozczarowania, że trzeba tak dużo czasu spędzać z nim na spacerze. Samoyed nie nadaje się do bloku, gdzie będzie siedział w zamknięciu i czekał, aż właściciel wróci z pracy. Jest psem rodzinnym, który przywiązuje się do opiekunów, dlatego warto okazać mu nieco szacunku i zapewnić mu odpowiednią dawkę aktywności fizycznej. Nie powinniśmy interesować się tą rasą, jeśli nie mamy odpowiednich warunków dla energicznego i żywiołowego psa.

Samoyed nie będzie psem, który będzie strzegł domu. Nie jest typowym stróżem, ponieważ nigdy nie pełni takiej roli. Ma podobne usposobienie jak Husky, który również nie może efektywnie pilnować posesji. Towarzyski Samoyed nie wykazuje niechęci do obcych, w wyniku czego nie wykazuje agresji wobec intruza, który pojawił się na terenie posesji. Zaprzyjaźnia się zarówno z rodziną, z którą przebywa, jak też z osobami pojawiającymi się okazjonalnie w jej domu. Rasa ta jest inteligentna i szybko się uczy. Znakomicie sprawdza się w momencie, gdy w domu są dzieci. Są to psy pamiętliwe, wiec niesłuszne skarcenie będzie nam wypominane na psi sposób bardzo długo.

Ponieważ Samoyed posiada piękną sierść, musimy zadbać o jej należytą pielęgnację. Specjaliści polecają tutaj stosowanie szamponów stworzonych z myślą o pielęgnacji psiej sierści w kolorze białym. Kąpiel zapewni piękny wygląd, a systematyczne szczotkowanie sprawi, że włosy nie będą się kołtunić. Jeśli nie wiemy, jaki produkt wybrać do pielęgnacji sierści psiaka, warto udać się do specjalistycznego sklepu. Tam też doradza nam wybór odpowiedniego narzędzia, dzięki któremu szybko i efektywnie rozczeszmy białe włosy pupila. Psy, które biorą udział w wystawach, musza być poddawane częstszym zabiegom pielęgnacyjnym niż te, które po prostu stanowią wiernych przyjaciół swoich właścicieli. Mowa tutaj zarówno o kąpieli, jak też o szczotkowaniu. Jeśli nasz pies nie leni się aktualnie, wystarczy uczesać go raz w tygodniu. W okresie linienia czynność ta powinna być wykonywana o wiele częściej, aby pozbyć się martwych włosów ze skóry psiaka.

O karmienie naszego nowego pupila najlepiej zapytać hodowcę lub weterynarza. Na rynku znajduje się wiele karm. Jedne przeznaczone są dla psów średnich i dużych ras, inne dla małych. Warto tutaj kierować się zaleceniami producentów, którzy zapewniają psom odpowiednio zbilansowany pokarm, którego składniki są dopasowane do potrzeb wybranej rasy. Jeśli pies ma skłonność do alergii pokarmowych, sięgamy po karmy stworzone na potrzeby takich osobników. Nie dajemy psu resztek z obiadu.

Forum: pies samoyed, samoyed hodowla, samoyed szczeniaki, psy samojed

Pies jest bardzo rodzinnym stworzeniem. Samoyed dobrze znosi obecność dzieci i jest stosunkowo łagodnym psiakiem. Nie zapominajmy jednak, że musi mieć poczucie prywatności i nie stosujmy zbyt zaawansowanego systemu kar. Szczęśliwy pies potrafi odwdzięczyć się niesamowitym zaufaniem i okazuje szacunek właścicielowi. Samoyed to bardzo przyjazny pies, który z pewnością szybko stanie się ulubieńcem każdego domownika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *