Seter irlandzki

      Brak komentarzy do Seter irlandzki

Seter irlandzki to pies, który miał za zadanie skutecznie wspierać człowieka na polowaniach. Uznaje się, że krajem pochodzenia tej rasy jest Irlandia, jednak dokładna historia psów o mahoniowej sierści nie jest do końca znana. Niektórzy twierdzą, że źródeł pochodzenia rasy należy szukać we Francji czy Hiszpanii. Początkowo rasa miała nie tylko charakterystyczne czerwone umaszczenie, ale również domieszkę chociażby barwy białej. Dzisiaj obowiązuje wzorzec, który powstał jeszcze pod koniec dziewiętnastego wieku. Dotyczy on jedynie setera w kolorze czerwonym, czy też mahoniowym.

Seter irlandzki - źródło obrazka Wikipedia.org

Seter irlandzki – źródło obrazka Wikipedia.org

Seter irlandzki posiada długą sierść, która nie jest pofalowana. Jej kolor powinien mieć odcień kasztana lub mahoniu. Tylko takie umaszczenie jest zgodne z obowiązującym wzorcem rasy. Pies posiada zaznaczone żebra, mocną szczękę oraz ogon zwężający się ku końcowi. Łapy setera są mocne. Uwagę zwraca umięśnienie kończyn. Seter irlandzki ma za zadanie okładać pole i pomagać w polowaniu na ptactwo. Ponieważ jest najwyższy, a zarazem najlżejszy spośród wszystkich seterów, spełnia swoją rolę wzorowo. Pies ma proporcjonalna budowę ciała, a jego sportowa sylwetka nadaje mu dumnego i wręcz szlacheckiego wyglądu. Samce mierzą blisko siedemdziesiąt centymetrów, zaś suki nieco ponad sześćdziesiąt. Jest to maksymalna wartość, ponieważ pies może być nieco niższy.

Seter ma swój charakter, który pokazuje w momencie, gdy coś przestaje mu odpowiadać. Jest uparty i miewa swoje humorki. Ponadto jednak jest psem, który mocno przywiązuje się do człowieka i jest oddany właścicielowi. Jest to rasa inteligentna, która nie wykazuje agresji. Potrzebuje sporo ruchu, ponieważ jest energicznym psem. Seter irlandzki wymaga obecności człowieka. Doskonale sprawdza się w domu, w którym są dzieci. Jest rodzinnym i opiekuńczym stworzeniem, które oddaje opiekunom całą swoją miłość.

Musimy pamiętać, ze seter irlandzki wymaga sporej ilości ruchu na świeżym powietrzu. Warto podejmować tresurę, jednak powinna być ona przeprowadzona łagodnie. Konsekwencja prowadzi do upragnionego celu, ale nie można urazić humorzastego psiaka. Seter irlandzki żyje nawet piętnaście lat, będąc wiernym kompanem swojego pana. Nie wolno stosować kar, ponieważ zdarza się, że psy uciekają od takich właścicieli. Nie wykazują agresji wobec obcych i tego samego oczekują od otoczenia.

Żywienie psa należy powierzyć fachowcowi. O dobór karmy i jej dawkowanie pytajmy doświadczonego hodowcę lub lekarza weterynarii. Pies powinien otrzymywać karmę, która wpłynie korzystnie na jego rozwój i zapewni dobry san zdrowia. Niezbędne jest przede wszystkim białko pochodzące z mięsa, jak też odpowiednia dawka witamin i minerałów. Ponieważ seter irlandzki ma skłonność do alergii, musimy ostrożnie postępować przy wprowadzaniu nowej karmy. Jeśli znajdzie się w niej składnik, który uczuli psa, natychmiast powinniśmy skorzystać z karmy weterynaryjnej, która została stworzona z myślą o psach alergikach. Nie zawiera ona substancji, które są najczęstszą przyczyną objawów uczuleniowych u naszych czworonożnych przyjaciół.

Seter irlandzki nie zawsze będzie czuł się dobrze w mieście. Ponieważ wymaga ogromnej dawki aktywności fizycznej, najlepiej będzie rozwijał się w domu z ogrodem, gdzie będzie mógł biegać do woli. Zwykle tez nie wchodzi w konflikt z innymi zwierzętami domowymi. Zdarzają się sytuacje, kiedy seter bez żadnej wrogości mieszka pod jednym dachem z kotem.

Forum: seter irlandzki hodowla, setery irlandzkie, seter irlandzki czerwono-biały

Pielęgnacja setera irlandzkiego nie stanowi wyzwania. Nie poleca się zbyt częstych kąpieli, ponieważ nadmiar szamponu nie działa korzystnie na sierść psa i może powodować uczulenia skórne. Zaleca się czyszczenie uszu raz tygodniu, aby zapobiegać uciążliwym infekcjom. Szczotkowanie setera najlepiej przeprowadzić co najmniej raz w tygodniu. Wtedy usuniemy martwe włosy, a sierść pupila zyska piękny wygląd. O szczotkowaniu pamiętamy też w czasie linienia. Suki setera irlandzkiego zwykle linieją częściej, co jest związane między innymi z posiadaniem szczeniąt. Warto zaopatrzyć się też w odpowiednie nożyczki do przycinania włosów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *