Shar pei

      Brak komentarzy do Shar pei

Wśród wielu ras psów Shar Pei zdecydowanie wyróżnia się charakterystycznym wyglądem. Pochodzenie rasy nie jest do końca sprecyzowane, ponieważ wiele osób twierdzi, że może ona liczyć nawet dwa tysiące lat. Wiadomo, że psy tej rasy były hodowane w Chinach w szesnastym wieku. Miały uczestniczyć w polowaniach i walkach psów. Dowodem długiej historii Shar Pei mają być między innymi figurki pochodzące jeszcze sprzed naszej ery, które znajdowane są podczas odkrywania dawnych cywilizacji. Ponadto w grobowcach chińskich dynastii z początku ery miały znajdować się podobizny psów przypominających wyglądem właśnie rasę Shar Pei. Trudno dziś ocenić, kiedy dokładnie psy Shar Pei pojawiły się w Chinach. Warto skupić się jednak na ich charakterze i sympatycznym wyglądzie, który przykuwa uwagę i pozwala wielu osobom znaleźć wiernego towarzysza na czterech łapach.

Shar pei - źródło obrazka Wikipedia.org

Shar pei – źródło obrazka Wikipedia.org

Nazwa Shar Pei ma być tłumaczona jako pies o szorstkiej skórze. Trudno też stwierdzić, jakie rasy przyczyniły się do powstania Shar Pei. Psy tej rasy pierwotnie nie tylko brały udział w polowaniu czy pilnowaniu bydła, ale też pełniły rolę stróża domostwa oraz świątyni. Z czasem wykorzystywano je też do celów bojowych. Charakterystyczna luźna skóra Shar Pei miała utrudniać przeciwnikowi schwytanie psa. Kiedy hodowla została zabroniona w Chinach, a właściciele płacili podatki za posiadanie Shar Pei, rasa rozpoczęła swoją karierę w Ameryce, gdzie starała się ratować ją jeden z chińskich hodowców. Amerykanie zainteresowali się Shar Pei, które stanowiły bardzo drogie psy. Żywiołowe psy zdobyły serca Amerykanów i bardzo szybko stały się popularne również w Europie. Psiak lubi być w centrum uwagi, ale dla kochającego właściciela staje się fantastycznym przyjacielem. Przywiązuje się do rodziny i jest jej oddany. Odpowiednio wyszkolony znakomicie sprawdza się jako stróż posesji.

Szczenięta Shar Pei charakteryzują się mocno pomarszczoną skórą. U dorosłego psa nie powinna ona być tak bardzo luźna, a zbyt obwisła skóra traktowana jest jako odstępstwo od przyjętego wzorca. Shar Pei mają swój temperament, który trzeba niekiedy hamować. Mimo braku agresji mogą stać się doskonałym obrońcą swojego właściciela. Eksperci uważają, że suki Shar Pei są bardziej czułe wobec swoich właścicieli. Bywają też bardziej posłuszne niż psy. Te ostatnie są bardziej niezależne i nie zawsze wyczuwają nastrój swojego właściciela. Jeśli mamy alergię, warto najpierw sprawdzić, czy nie uczula nas sierść psa.

Pies powinien mieć kontakt z właścicielem i rodziną. Jeśli mamy zamiar zbudować koło domu kojec i trzymać w nim Shar Pei, ni e warto interesować się tą rasą. Pies jest towarzyski i potrzebuje ruchu. Kiepskim pomysłem jest trzymanie go w bloku i brak długich spacerów. Nie lubi obcych i podchodzi do nich niepewnie. Wobec domowników jest za to bardzo ufny, chętnie się przytula i okazuje czułość. Zwykle słucha się jednej osoby, ale wobec całej rodziny okazuje przyjacielskie nastawienie. Pies nadaje się do życia w mieście, ale nie wolno zapominać o jego instynkcie myśliwskim i potrzebie uzyskania odpowiedniej dawki ruchu na świeżym powietrzu.

Charakterystyczne są tutaj niewielkie uszy oraz mocne szczęki. Shar Pei to dwa typy włosa: krótki i długi. Ten pierwszy nie przekracza 1,25 cm, zaś drugi może osiągnąć długość wynoszącą dwa razy tyle. Jeśli włos jest dłuższy, odstaje od przyjętego wzorca. Ważne jest pilnowanie szczeniąt, u których mogą pojawiać się infekcje oraz problemy ze wzrokiem. Wizyty u weterynarza to konieczność.

Przeczytaj na naszym forum pies shar pei, shar pei hodowla, shar pei miniaturka, shar pei opis rasy, shar pei szczeniaki , sharpei

Żywienie Shar Pei, podobnie jak każdego innego psa, powinno być oparte na zbilansowanej karmie z dużą zawartością mięsa. Warto tutaj dokładnie zapoznać się ze szczegółowym opisem zawartości, ponieważ wiele karm sprzedawanych w sklepach ma niewiele mięsa. Czasami jest to zaledwie kilka procent, podczas gdy reszta karmy to zapychacze. Pies nie jest wtedy odpowiednio odżywiony, co przekłada się na jego nieprawidłowy rozwój i brak cennych składników. Dobrym wyborem jest zaopatrywanie się w karmę w gabinecie weterynaryjnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *