Shih tzu

      Brak komentarzy do Shih tzu

Kwalifikowany jako rasa psów tybetański, shih tzu to pies do towarzystwa, Ze względu na swoje niewielkie rozmiary ceniony jest przede wszystkim przez mieszkańców bloków oraz niewielkich mieszkań, jak również osób, które nie mają możliwości spędzania dużej ilości czasu na dworze ze swoim pupilem. Pies ten posiada chińskie korzenie, a jego nazwa w dowolnym tłumaczeni brzmi “lwi pies”. Jest to o tyle ciekawe, że wygląd i waga pieska nie wskazuje na jego bojownicy charakter Nazwa ta jednak ma swoje silne uzasadnienie – piesek ten silnie przywiązuje się do swoich właścicieli, i w razie niebezpieczeństwa jest w stanie być silnie agresywnym w stosunku do osoby obcej. jak to maleństwo trafiło do Europy? Był to podarunek z dalekiego Wschodu -trafił on do nas w okolicach lat 30-tych XX wieku. Piesek ten posiada bardzo charakterystyczny wygląd – niewielkie wymiary, waga dochodząca do 9-10 kilogramów, jak również wspaniała sierść – miękka i puszysta, łatwa w utrzymaniu czystości oraz w wyczesywaniu brudu czy martwego włosia. Dodatkowo warto dodać, ze piesek ten występuje w umaszczeniu białym, popielatym ale również delikatnie brązowym. shih tzu są cenione przede wszystkim przez miłośników niewielkich piesków, ale również przez osoby, które ze względu an pracę zawodową nie mogą pozwolić sobie na obecność w domu przez długi okres czasu. shih tzu są bardzo tolerancyjne w stosunku do innych zwierząt, jak i dzieci. Są wspaniałymi towarzyszami, szczególnie w przypadku osób chorych i unieruchomionych w domu.

shih tzu

Czym charakteryzuje się shih tzu?
Ten niewielki piesek tylko z Poturzyn sprawia wrażenie słodkiego i bezproblemowego – mimo tego posiada on olbrzymi i czasami problematyczny charakter, który przede wszystkim skłania go do włóczęgostwa Poostrzeganie go od wędrowania i uciekania właścicielowi sprawi, że stanie się on posłusznym członkiem rodziny, który hodowany możne nyż idealnie w obecności małych dzieci. Shih tzu uwielbia obecność domowników, pozostawiony sam staje się osowiały, nieufny oraz apatyczny. Jest to pies niezależny, inteligentny i towarzyski. Chętnie uczy się nowych żuczek nie wykazuje skłonności do agresji. Co równie ważne, bardzo chętnie uczestniczy w grach i zabawach, uwielbia aktywność na świeżym powietrzu. Piesek ten jest skory do nauki nowych sztuczek – warto pracować z nim i uczyć go posłuszeństwa, oczywiście również odpowiednio nagradzać ulubionymi smakołykami. Mogą być to przekąski sprzedawane na sztuki w sklepach zoologicznych.

Pielęgnacja psa rasy shih tzu
Pielęgnacja shih tzu wymaga wiele pracy – przede wszystkim regularnego rozczesywania, nawet codziennie, wymaga jego sierść, skłonna do kłębienia się i zbierania brudu. Dodatkowo na specjalną uwagę zasługują oczy oraz uszy tego niewielkiego pieska. Zdarza się, ze ich pielęgnacja może wymagać używania różnorodnych medykamentów oraz specjalistycznych patyczkóww do czyszczenia. W przypadku ropnych zapaleń oczy konieczne jest codzienne przemywanie czy psa specjalnymi środkami odkażającymi oraz łagodzącymi podrażnienia. Pieski te narażone są również na otyłość, szczególnie w przypadku, kiedy nie zapewnimy im odpowiedniej ilości ruchu. Pieski te narażone są również na niedoczynność nerek, choroby serca, zwężenie nozdrzy ( a co za tym idzie niedotlenienie), jak również choroby związane z oczami i powiekami. Niestety, pieski te może dotknąć nawet szereg tych chorób jednocześnie. Ważne jest obserwowanie zachowania psa, jak również stała kontrola weterynaryjna. Na szczęście pieski te dożywają od 15 do 20 lat, dlatego też istotne jest dbanie o ich zdrowie.

Karmienie shih tzu to przede wszystkim zbilansowana dieta, w której królują pokarmy morkę oraz suche. Szczególnie te drugie są ważne, gdyż pozwalają na niwelowanie i ścieranie kamienia nazębnego w obrębie pyszczka. Piesek powinien mieć również stały dostęp do świeżej wody, bez względu na pogodę czy porę roku. Musi on mieć możliwość uzupełnienia płynów oraz ochłodzenie organizmu. miseczki powinny stać w jednym, wyznaczonym miejscu, aby pies miał poczucie stabilności w domu.

Forum dyskusyjne: psy shih tzu, shih tzu miniaturka, shih tzu hodowla

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *