Wilczarz irlandzki

      Brak komentarzy do Wilczarz irlandzki

Wilczarz irlandzki wyhodowany został w Irlandii, początkowo służąc jedynie do polowań na duże ssaki, takie jak jelenie. W znacznie późniejszym okresie jednak został on wprowadzony do domów, i ze względu na swoje łagodne usposobienie oraz dużą inteligencję stał się psem do towarzystwa. CO ciekawe, pierwsze zapisy i informacje o tych psach pochodzą jeszcze z wykopalisk archeologicznych i datuje się je na epokę brązu oraz kamienia. To bardzo ważna informacja, szczególnie dla związków kynologicznych, która na tej podstawie może ustalić konkretne cechy tej rasy. Ważne jest również, ze dawni władcy irlandzcyy umieszczali zarówno w herbach, jak i wszelkich haftach wizerunek wilczarza irlandzkiego. Pies ten cenimy był za swój wyjątkowy charakter, wielkie przywiązanie do właściciela, jak również za to, że potrafił okazać należny szacunek swojemu przewodnikowi. Niestety pod koniec XIX wieku rasa ta została uznana za wymarłą. Stopniowe prace nad odtworzeniem tego gatunku co wymagało olbrzymiego wysiłku oraz sporo pracy. Na szczęście wszelkie zabiegi zakończyły się sukcesem i Wilczarz irlandzki znowu zawitał w poczet spisów psów. Współcześnie opisuje się go jako psa wysmukłego, jednak o muskularnej budowie. Psy te poruszają się z gracją oraz wdziękiem, potrafią jednak być także szybkie i zwinne, szczególnie kiedy odezwie się w nich pierwotna wola do polowania i tropienia zwierzyny. Wilczarz irlandzki znany jest przede wszystkim jako maskotka gwardii irlandzkiej – podczas oficjalnych parad jest on okrywany specjalnym pledem i pokazywany tłumom.

Wilczarz irlandzki - źródło obrazka Wikipedia.org

Wilczarz irlandzki – źródło obrazka Wikipedia.org

Wilczarz irlandzki – pielęgnacja oraz karmienie
Pielęgnacja wilczarza to przede wszystkim odpowiednie szczotkowanie oraz dbanie o to, aby sierść psa była czysta i nie plątała się. Dodatkowo warto dodać, że również odpowiednia dieta sprawia, że wygląd tego psa jest nienaganny. Warto wspomnieć, ze do szczotkowania psa mamy olbrzymi wybór akcesoriów, które znajdziemy przede wszystkim w sklepach zoologicznych. Warto również poszukać szamponów oraz balsamów, które skutecznie wspomogą walkę z pchłami oraz innymi szkodnikami skórnymi. Karmienie wilczarza to kwestia przede wszystkim regularności – pies powinien dostawać posiłki w regularnych porach. posiłki powinny zapewniać przede wszystkim wiele witamin, mikroelementów oraz białka. Znajdziemy je nie tylko w karmie puszkowej, ale przede wszystkim w surowym mięsie, które również powinno stanowić składnik diety. Psy powinny regularnie spożywać suchą karmę, kastra przede wszystkim dostarcza mikroelementów oraz soli mineralnych Ważnym elementem diety jest ona również z powodu ścierania kamienia nazębnego. Jego nadmiar może powodować stany zapalne. Ważne jest również zapewnienie psu odpowiedniej dawki ruchu – ze względu na swoją masę oraz budowę psy te narażone są na wszelkie schorzenia, które dotykają psy masywne. Jest to przede wszystkim dysplazja stawów, w dalszej kolejności może być to również otyłość. Psy te mogą również zapadać na śmiertelną chorobę, jaką jest skręt żołądka.

Wilczarz irlandzki – wychowanie
Psy te określane są jako bardzo łagodne, lubiące kontakt z ludźmi, dziećmi oraz innymi psami. ich wysoka inteligencja pozwala na szybką naukę nowych sztuczek. Dodatkowo warto dodać, że psy te są skore do zabaw na świeżym powierzy Odpowiednia socjalizacja tego psa pozwoli zapanować nad jego żywiołowym temperamentem. Pomimo, ze psy te nie sprawiają zazwyczaj żadnych problemów, wiele hodowców decyduje się na ich tresurę, pragnąć znacznie ułatwić sobie prowadzenie tego psa. Tresura polega przede wszystkim na odpowiedniej współpracy tresera, właściciela i psa. konieczne jest wykonywanie poleceń wydawanych przez prowadzącego i sprawdzanie, jak właściciel radzi sobie podoczna spray z psem. podczas treningu ważne jest naradzanie psa po każdym, prawidłowo wykonanym poleceniu. Tylko w ten sposób psy mogą być zachęcane do pracy. Pies ten potrzebuje dużej ilości przestrzeni, co wynika głównie z jego gabarytów. Zapewnienie mu odpowiedniej ilości ruchu sprawi, ze pies stanie się spokojniejszy, łatwiejszy w ułożeniu oraz bardziej podatny na komendy.

W wolnej chwili można przeczytać wilczury lub wilczaki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *