Yorki – Yorkizklasa.pl

[slider num=”4″ cats=”6″ offset=”0″]

Yorkshire Terrier to jedna z najpiękniejszych ras psów, które należy zaliczyć do grupy terierów. Zalicza się je właściwie do sekcji terierów miniaturowych. Często mówi się, że jest to rasa psów zarówno ozdobnych jak i do towarzystwa. Są głównie po to, by ładnie wyglądać i towarzyszyć swojemu opiekunowi. Pies yorkshire terrier pojawił się na świecie w połowie XIX wieku. Narodził się w hrabstwie Yorkshire, na północy Wielkiej Brytanii. Dawniej służył do tępienia myszy i szczurów w domach rzemieślników oraz robotników. Rasę tę uzyskaną poprzez skrzyżowanie ras terierów.

Wygląd
Yorkshire Terrier to długowłosy, karłowaty pies, którego sierść gładko zwisa na boki po obu stronach. Jak nie trudno zaobserwować, york terrier jest dość krępy, a jego postawa jest całkiem wyniosła. Jego sylwetka to mocne, jędrne i do tego proporcjonalne ciało. Pies ten jest mały, dlatego też ma małą, owłosioną głowę, z niedużym pyskiem. Jego oczy są średniej wielkości, ciemne i w dodatku błyszczące. Małe uszy układają się na kształt litery V. Pies tej rasy ma silne uzębienie, bardzo równe. Posiada proste nogi, solidnie owłosione. Tułów yorka jest krępy, o silnych lędźwiach. Ogon delikatnie wystaje ponad grzbiet. Szatę psa tej rasy stanowią długie, proste włosy, delikatne w dotyki i błyszczące, oczywiście przy odpowiedniej pielęgnacji. Yorki ważą do 3,2 kg. Jednak znajdą się też cięższe pieski.

Yorkshire Terrier Pusiek - właściciel Damian

Yorkshire Terrier Pusiek – właściciel Damian

Jakie są yorki
Często mówi się, że pies york jest małym cwaniakiem. Z reguły nie ma dla niego znaczenia, czy nosi kokardkę czy też klamerkę do włosów. Jest to pies, który lubi się bawić i nie męczy się zabawą. Lubi przyjaźnić się z człowiekiem. Jest wesoły, energiczny, często też psotliwy. Należy do psów pewnych siebie. Ogólnie pies ten postrzegany jest bardzo pozytywnie. Jednak ma też swoje wady. Chętnie dąży do przejęcia władzy w domu. Także wykazuje się dużym zaangażowaniem przy szczekaniu, robi to często i głośno. Typowy york pies chce być w centrum uwagi. Nie tylko obserwuje domowników, ale też szaleje i nie odstępuje ich na krok. To przepiękne i słodkie psy, choć z pozoru delikatne, to w gruncie rzeczy bardzo władcze. Podporządkowują sobie ludzi nawet, kiedy tym wydaje się inaczej.

Dla kogo ten pies
Idealny właściciel dla psa tej rasy to osoba, która potrafi być stanowcza i pomimo tak słodkiej minki jaką potrafi robić to zwierzę, potrafi wymóc na nim posłuszeństwo. Musi to być osoba, która nie będzie ulegać jego urokowi, a także która nie będzie mu wszystkiego wybaczać. Inaczej zawładnie swoim właścicielem, a to do niczego dobrego nie doprowadzi. Odpowiednim właścicielem dla niego będzie osoba serdeczna, ale z drugiej strony konsekwentna. Powinien trafić do domu, w którym zostanie nauczony dobrych manier, wówczas będzie prawdziwym gentelmanem. Może przebywać w towarzystwie dzieci, a wręcz uwielbia się z nimi bawić.

Pożywienie
Każdy powinien wiedzieć, że pieski yorki niewiele jedzą. Dieta yorka powinna składać się z witamin, bo tylko taka będzie pozytywnie wpływać na sierść. Mimo że jest mały, to jednak bywa łasuchem. Zapewne chętnie zjadałby duże ilości słodyczy, ale należy wystrzegać się podawania mu takich smakołyków. Należy zadbać o to, aby w diecie tego pieska pojawił się wapń, który jest niezwykle istotny w jego rozwoju.

Pielęgnacja
Jeżeli komuś podobają się psy yorki, powinni zdobyć pewne informacje na ich temat. Dziś można znaleźć praktycznie wszystko o yorkach, w końcu mamy internet. Pielęgnacja tego zwierzaka nie jest prosta głównie z uwagi na włosy jakie posiada. Aby uzyskać idealny efekt, należy kąpać psa, a także solidnie wyczesywać jego długie włosy. Trzeba robić to regularnie i zależnie od potrzeby, tak by włosy te nie były rozczochrane i nie plątały się. Zbyt długie włosy z czoła należy podcinać, albo też odgarniać, zawiązując wstążką czy klamerką. Takie są właśnie najczęściej wybierane fryzury dla yorka. Z psami tej rasy można chodzić do salonu dla psów, aby jeszcze bardziej o nie zadbać. Do pielęgnacji psów tej rasy można dostać też liczne kosmetyki, które jak najbardziej warto stosować, aby uzyskać niesamowity efekt. Taki york miniaturka jest wbrew pozorom wymagający. Aby był ładny i zadbany, trzeba poświęcić mu sporo czasu.

Podsumowanie
Podsumowując yorki miniaturki to całkiem miłe pieski, ale wymagające. Choć wydaje się, że są delikatne, potrafią jednak zawładnąć swoim opiekunem i nim zwyczajnie rządzić. Pieski te mają swoje oczekiwania co do pielęgnacji, głównie z uwagi na długie włosy, nie jest ona łatwa. Można robić ciekawe fryzury, chodzić z nimi do salonu dla psów. Co więcej, są też ubranka dla yorka, które mogą być doskonałą ozdobą tego małego zwierzaka. Na wybór psa tej rasy decydują się przede wszystkim kobiety. To typowo damski pies, którym mogą zajmować się niczym dzieckiem. Ubierać, pielęgnować, robić ciekawe fryzury i spędzać z nim dużo, dużo czasu chociażby na zabawach. To pies, z którym można bez problemu podróżować. Więcej informacji na yorki forum lub w odpowiednich kategoriach.