Yorkshire terrier

      Brak komentarzy do Yorkshire terrier

Yorkshire terrier to marzenie wielu osób. Nie da się ukryć, że pies posiada urok, któremu ciężko się oprzeć. Wiele gwiazd pojawia się na okładkach kolorowych magazynów właśnie z malutkim Yorkiem na smyczy, a niektóre z nich nie oszczędzają pieniędzy, aby ich pupil wyglądał wyjątkowo. Zanim jednak w naszym domu pojawi się York, warto zapoznać się z oczekiwaniami, jakie psiak ma wobec opiekuna. Posiada on bowiem swój temperament, a jego pielęgnacja nie ogranicza się do wyszczotkowania sierści raz na kilka tygodni.

Yorki - źródło obrazka Wikipedia.org

Yorki – źródło obrazka Wikipedia.org

Dla wielbicieli tej rasy dziwna może wydać się ich historia. Małe i słodkie Yorki zostały stworzone, aby pomagać w tępieniu myszy i szczurów w gospodarstwie. Historia tych uroczych psiaków sięga dziewiętnastego wieku. Ponieważ rasa narodziła się w hrabstwie Yorkshire, do dziś nosi taką nazwę. Yorki żyją nawet ponad piętnaście lat. Stają się wiernym towarzyszem na bardzo długo. Wymagają jednak właściwej pielęgnacji, odpowiedniej diety i dawki ruchu, aby rozwijać się zdrowo i długo towarzyszyć swojemu właścicielowi.

Yorkshire terrier może mieć umaszczenie stalowo-złote lub srebrno-złote. Występują również Yorki o ciemnej sierści. Rasa ta posiada włosy, dzięki czemu pieski stają się wiernymi przyjaciółmi alergików, którzy wykazują uczulenie na sierść. Włosy wprawdzie zapewniają ochronę przed objawami uczulenia, jednak wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Yorka musimy przede wszystkim systematycznie kąpać. Jak się za to zabrać?

Przede wszystkim psiaka powoli przystosowujemy do kąpieli. Nie odkręcamy kranu nad jego głową i nie wolno wsadzać psa pod bieżącą wodę lejącą się intensywnym strumieniem. Wsadzamy małego szczeniaka do umywalki i tak rozpoczynamy jego przygodę z kąpielą. Nawet, jeśli będzie lekko protestował, musi się do tego przyczaić. Pod nogi psa poleca się położyć matę lub gąbkę, aby łapki nie ślizgały się. Będzie to tylko wywoływało zdenerwowanie u naszego pupila i sprawi, że poczuje się on niekomfortowo. Może też poślizgnąć się i nabrać niechęci do kąpieli, które zawsze będą już kojarzyć się mu z męką. Odpowiednio przygotujmy sprzęt i możemy wykąpać Yorka. Wodę nabieramy w dłoń i zwilżamy włosy psiaka. Nanosimy szampon, myjemy i delikatnie spłukujemy, trzymając psiaka pod kranem i delikatnym strumieniem. Wodę powinniśmy nakierować na pupila dłonią, aby kontrolować jej przepływ i nie zamoczyć mu oczu czy uszu.
Wykąpanego i mokrego psiaka stawiamy na ręczniku, a drugim owijamy go, aby wilgoć wsiąkła w ręcznik. Nie tarmosimy Yorka ręcznikiem, bo jest to nieprzyjemne dla psa, a w dodatku może spowodować splątanie się włosów. Pies nie powinien kojarzyć sobie kąpieli i suszenia z czymś, co jest dla niego niemiłe. W końcu musimy powtarzać ten zabieg raz na tydzień lub półtora tygodnia. Znawcy rasy stosują różne kosmetyki, które mają zapewnić psim włosom piękny wygląd. W sklepach dostaniemy najróżniejsze balsamy, które można wetrzeć we włosy Yorka i zadbać w ten sposób o ich kondycję. Jest to szczególnie polecane, jeśli nasz pies ma być psem wystawowym.

Starsze Yorki można kąpać w wannie. Należy jednak cały czas robić to delikatnie, aby pies się nie stresował. Ponadto musimy pamiętać o systematycznym strzyżeniu. Warto zwrócić szczególną uwagę na włosy na łapkach, ponieważ w czasie spacerów mogą się do nich przyczepiać różne rzeczy. W zimie włoski te mogą łatwo zostać pokryte śniegiem, zmarznąć i psiak będzie cierpiał. Strzyżenie Yorka najlepiej powierzyć doświadczonemu psiemu fryzjerowi, który delikatnie usunie zbyt długie włosy. Jeśli nasz York nie boi się suszarki, możemy śmiało korzystać z niej podczas pielęgnacji. Zaczesywanie włosów ma natomiast na celu usunięcie ich nadmiaru z oczu. Charakterystyczne upięcia pozwalają psom komfortowo się przemieszczać.

Yorkshire terrier to żywy piesek, któremu nie brakuje ochoty do zabawy. są to psiaki, którym nie brakuje odwagi i pewności siebie. York może szczerzyć małe ząbki, wyglądając przy tym dość komicznie. Jest jednak wierny właścicielowi i nie wykazuje wobec niego agresji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *